Nowy numer 8/2021 Archiwum

Nie walczymy o pieniądze i działkę, tylko o prawdę

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie odnosi się do publikowanych w mediach tekstów dotyczących sprawy nabycia nieruchomości pod budowę nowego kościoła.

Podczas II wojny światowej tarnowianin Jerzy Poetschke ratuje Blankę Goldman, którą ukrywa w piwnicy swojego domu. Po wojnie pani Blanka razem z mężem wyjechali do Australii.

Pełnomocnikiem rodziny został Jerzy Poetschke, który sprzedał działkę parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Jak się okazało, nie miał do tego prawa. Obecnie trwają postępowania w sporze dotyczącym prawa własności ziemi, na której został zbudowany kościół. W związku z publikowanymi na ten temat tekstami w mediach parafia przesłała informację dotyczącej aktualnej sytuacji prawnej:

W związku z pojawiającymi się w prasie nieprawdziwymi i dalece krzywdzącymi informacjami na temat okoliczności nabycia przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie, nieruchomości, na której został wzniesiony kościół parafialny, zamieszczamy podstawowe informacje w celu wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości i uspokojenia opinii publicznej, w szczególności parafian:

1. Parafia w 1987 r. nabyła w dobrej wierze, na podstawie aktów notarialnych, sporządzonych przed notariuszem (urzędnikiem państwowym działającym w ramach Państwowego Biura Notarialnego, który opierał się o treść księgi wieczystej, objętej domniemaniem jej publicznej wiary) nieruchomość pod budowę kościoła od jej właściciela, Jerzego Poetschke (na podstawie prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Tarnowie) i zapłaciła ustaloną cenę, co potwierdzają posiadane pokwitowania zapłaty,

2. postępowanie przed Sądem Najwyższym (skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego, sygn. I NsNc 12/20) nie dotyczyło nałożenia na Parafię obowiązku zwrotu działki, ponieważ skarga nadzwyczajna została wniesiona od postanowienia, które wznawiało postępowanie uwłaszczeniowe przeprowadzone przez Jerzego Poetschke i nie wpływało bezpośrednio na prawa i obowiązki Parafii,

3. Parafia pozyskuje nowe informacje w sprawie i zgodnie z uprawnieniem przysługującym każdej stronie postępowania cywilnego, przekazuje je do wiadomości sądu, przy czym do rozstrzygnięcia nadal pozostają kluczowe zagadnienia podmiotowe i przedmiotowe, dotyczące masy spadkowej po Izaku Goldmanie oraz Blance Goldman,

4. Parafia jest obecnie stroną siedmiu postępowań sądowych i w ramach tych postępowań zostanie ostatecznie rozstrzygnięta kwestia, pozostająca osią sporu.

O wszystkich postępach w prowadzonych postępowaniach Parafia będzie informować opinię publiczną, za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika procesowego, należy jednak z całą pewnością stwierdzić, iż Parafia nie walczy o pieniądze i działkę, tylko o prawdę, która pozwoli ochronić miejsce posługi duchowej dla społeczności parafialnej, liczącej ponad 3 tysiące osób. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama