Nowy numer 8/2021 Archiwum

Kazachstan. Ksiądz Piotr Dydo-Rożniecki został proboszczem w Kulsarach

To parafia sąsiadująca z Atyrau. Dzieli je 250 km przez step.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kulsarach powstała kilkanaście lat temu - w maju 2004 roku. Pierwszym jej administratorem był tarnowski misjonarz ks. Dariusz Buras, ale i potem prowadzili ją m.in. pochodzący z naszej diecezji kapłani - ks. Łukasz Niemiec i ks. Cezary Paciej.

To parafia zlokalizowana w 60-tysięcznym mieście, licząca 18 katolików, sąsiadująca z Atyrau. Dzieli je 250 km przez step.

Od 7 stycznia 2021 proboszczem w Kulsarach jest tarnowski misjonarz ks. Piotr Dydo-Rożniecki, formalnie pełniący funkcję administratora. W duszpasterstwie pomaga mu wikariusz ks. Paweł Witek, pochodzący z Polski chrytusowiec.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki pochodzi z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Mielcu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2012 roku. Do Kazachstanu wyjechał 6 lat później, w 2018 roku. Został skierowany do pracy w Chromtau. Od 11 października 2019 roku był wikariuszem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Atyrau.

Kiedy w marcu ubiegłego roku przyleciał do Polski, by wyrobić nową wizę, a wrócić do Kazachstanu nie mógł ze względu na wstrzymane wówczas loty, pośpieszył z pomocą podopiecznym bocheńskiego DPS, u których wykryto koronawirusa. Za ten gest wraz z siostrami dominikankami otrzymał Nagrodę Tous Tuus 2000 - tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach Dnia Papieskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama