Nowy numer 11/2024 Archiwum

Józefowe miejsca

Do najbardziej prężnych ośrodków kultu św. Józefa w diecezji tarnowskiej należy kościół parafialny w Luszowicach. Tutaj od 1687 roku czczony jest Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny.

W ołtarzu bocznym po prawej stronie kościoła znajduje się obraz przedstawiający Świętą Rodzinę ze św. Janem Chrzcicielem. 

- Pochodzi z I połowy XVII wieku. Przywędrował w te strony z Pilzna. Tam właściciele Luszowic Tarłowie, z ojca na syna, piastowali urząd starostów. Utrzymywali kontakty z augustianami, którzy byli wielkimi czcicielami świętego Józefa. Zakonnicy pełnili nawet obowiązki kapelanów na luszowickim dworze.

Fragment obrazu Świętej Rodziny ze św. Janem  Chrzcicielem z Luszowic.   Fragment obrazu Świętej Rodziny ze św. Janem Chrzcicielem z Luszowic.
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Obraz, otaczany kultem i słynący łaskami, przedstawia Świętą Rodzinę na tle pejzażu i monumentalnej architektury. Maryja, lekko pochylona, podtrzymuje Jezusa, który siedzi na baranku. Mały Jan Chrzciciel karmi baranka kiścią trawy i kwiatów. Wszystkiemu przygląda się, oparty o stół, na którym leży otwarta księga, św. Józef - pisze w luszowickim przewodniku Maria Nowak.

Bp Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską św. Józefowi w 2019 roku.   Bp Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską św. Józefowi w 2019 roku.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Przed tym obrazem abp Jerzy Ablewicz w 1986 roku, a w 2018 bp Andrzej Jeż zwierzyli diecezję tarnowską opiece św. Józefa. Od 1714 roku wizerunkiem opiekowało się Bractwo św. Józefa, które zostało ponownie utworzone w związku z jubileuszem 100. rocznicy konsekracji obecnego kościoła.

- Bractwo ma swój statut, kapitułę, stroje (brązowo-karminowe peleryny i medale). Członkowie Bractwa oddają cześć Cieśli z Nazaretu poprzez uczestnictwo w Eucharystii wotywnej o św. Józefie oraz specjalnych nabożeństwach. Troszczą się o kościół, modlą się za emigrantów i rodziny przebywające poza krajem, osoby samotne, chore i konające. Wspierają powołania kapłańskie i zakonne. Opiekują się także księgą łask i cudów otrzymanych za wstawiennictwem św. Józefa oraz księgą wotywną - notuje M. Nowak.

Kobiety i mężczyźni w Bractwie św. Józefa noszą brązowe peleryny.   Kobiety i mężczyźni w Bractwie św. Józefa noszą brązowe peleryny.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Czcicieli św. Józefa zapraszamy w każdy piątek na nowennę, zaś w trzecie piątki miesiąca na nabożeństwo Drogi św. Józefa - mówi ks. prał. Bogdan Kwiecień, proboszcz luszowickiej parafii. Główne uroczystości odpustowe odbywają się 19 marca. W tym dniu do Luszowic pielgrzymują mężczyźni z diecezji tarnowskiej.

Figura św. Jozefa w ołtarzu głównym.   Figura św. Jozefa w ołtarzu głównym.
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Warto dodać, że co miesiąc nasi Czytelnicy będą mogli spotkać się ze świadkami św. Józefa, poznać miejsca w diecezji z nim związane, a także jak józefowa duchowość promieniuje na wspólnoty i grupy, które mają go za patrona i wzór. W najbliższym numerze "Gościa Tarnowskiego" będzie można przeczytać fragment katechezy o św. Józefie na podstawie listu papieża Franciszka "Patris corde", a także świadectwo Jerzego Talara o roli św. Józefa w jego życiu, oraz o tym, dlaczego jego ojciec Jan był podobny do Opiekuna Świętej Rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy