Nowy numer 8/2021 Archiwum

Patron pielgrzymów i patron rolników świecą w Szynwałdzie

Trwa renowacja zabytkowego kościoła parafialnego, w tym witraży zaprojektowanych przez Stefana Matejko, bratanka słynnego Jana.

Pod koniec 2020 roku do kościoła w Szynwałdzie powróciły po renowacji witraże z nawy bocznej.

- W ubiegłym roku odnowionych zostało sześć witraży, cztery witraże ostrołukowe o geometrycznych wzorach, okulus "Św. Jakób" oraz okulus "Św. Izydor" - mówi ks. proboszcz Józef Michalski. Do świątyni wrócił także witraż w południowej nawie bocznej, odnaleziony po 30 latach w piwnicy.

Witraże odnawiano w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o., kontynuującego działalność pracowni, która przed stu laty wykonała wszystkie witraże do kościoła w Szynwałdzie.

  
Realizacja prac była możliwa dzięki pozyskanym dotacjom z województwa małopolskiego w ramach konkursu "Ochrona zabytków Małopolski" oraz gminy Skrzyszów. Kwoty dotacji to odpowiednio 20 tys. zł i 10 tys. zł. Całkowity koszt konserwacji wyniósł natomiast 80.437,70 zł.

- Witraże do kościoła w Szynwałdzie zostały wykonane w latach 1914 -1917 przez Krakowski Zakład Witrażów, Mozaiki i Oszkleń Artystycznych, znany bardziej jako Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński. Prawdopodobnie większość z nich zaprojektował Stefan Matejko - bratanek Jana Matejki. Najciekawsze z całego zespołu przeszkleń są witraże figuralne przedstawiające postacie świętych na gomółkowym tle. Przeszklenia te obwiedzione są bordiurami z motywem roślinnym, a w dolnej partii umieszczono wstęgi z napisami fundacyjnymi. Kompozycje figuralne znajdują się również w oculusach w nawach bocznych i zakrystiach. W transepcie umieszczono dwie rozety z monogramami obwiedzionymi koroną cierniową i głowami aniołków. Duża rozeta ze stylizowanymi kwiatami znajduje się również na wieży, ale widoczna jest tylko z zewnątrz budynku - czytamy na stronie szynwald.pl, gdzie można zobaczyć wszystkie witraże z szynwałdzkiego kościoła.

- Renowacja świątyni, w tym witraży, trwa. Są to nie tylko kosztowne prace, ale trudne technicznie, zwłaszcza że niektóre witraże są umieszczone bardzo wysoko - dodaje ks. proboszcz Michalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama