Nowy numer 8/2021 Archiwum

Co trzeci z nich oddaje krew

Wyższe Seminarium Duchowne co środę prezentuje jedną z grup działających w gmachu przy Piłsudskiego 6 w Tarnowie. Dzisiaj przedstawia dawców krwi.

Celem Klubu HDK jest niesienie bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym poprzez oddawanie i dzielenie się cennym darem, jakim jest krew. Klerycy należący do Klubu regularnie w ciągu roku oddają krew.

Dk Mateusz Kawa, dzisiaj już kapłan, prezentuje puchary otrzymane przez kleryków za oddawanie krwi.   Dk Mateusz Kawa, dzisiaj już kapłan, prezentuje puchary otrzymane przez kleryków za oddawanie krwi.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Jako klerycka wspólnota HDK możemy się pochwalić wieloma nagrodami m.in. w 2017 roku zdobyliśmy I miejsce w kategorii wskaźnik aktywności w XIV Edycji Ogólnopolskiego Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”, a także w 2018 roku - II miejsce w Konkursie Rejonowym „Potrzebna krew - Twoja Także”. Ze zdobytych nagród jesteśmy dumni, lecz zdajemy sobie sprawę, że najważniejsze jest zdrowie i życie. Wielu z nas jest zarejestrowanych jako dawcy szpiku - mówią członkowie klubu.

Przeczytaj także "Młoda krew".

Jak do niego trafiają? - Stałym działaniem podejmowanym przez nasz Klub jest pozyskiwanie nowych członków. W tym też celu przeprowadzane są różne pogadanki na temat krwiodawstwa, głównie na roczniku pierwszym, aby zachęcić nowych alumnów naszego Seminarium do oddawania krwi i przynależenia do Klubu HDK. Promowanie krwiodawstwa obejmuje również osoby świeckie studiujące na Wydziale Teologicznym. Każdego roku kilka razy włączamy się w różne akcje pomocy konkretnym osobom, znajdującym się w potrzebie, organizując grupowe wyjścia i oddając dla nich krew. Swoją działalnością i otwartym sercem członkowie Klubu HDK pozyskują dla siebie, jak i dla całego Seminarium, niezbędne zaplecze, jakim jest modlitwa i ofiarowane cierpienie osób, które w ten sposób wyrażają swoją wdzięczność za ten bezcenny dar - dodają klerycy.

Wręczenie medalu 100-lecia tarnowskiego PCK.   Wręczenie medalu 100-lecia tarnowskiego PCK.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Warto przypomnieć, że w 2019 roku z okazji 100. rocznicy powstania PCK w Tarnowie klerycy z HDK otrzymali jubileuszowy medal. - Około 30 kleryków jest honorowymi dawcami krwi. W sumie co trzeci alumn obecnie dzieli się krwią z potrzebującymi - mówił w rozmowie z "Gościem Tarnowskim" rektor WSD ks. Jacek Soprych. Pisaliśmy o tym w tekście "Co trzeci kleryk oddaje krew".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama