Nowy numer 8/2021 Archiwum

Dziękowały wam kiedyś dzieci za chrzest? Brzescy ministranci swoim rodzicom tak

Podczas Niedzieli Chrztu Pańskiego. Do podziękowań dołączyli symboliczną różę.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku Niedziela Chrztu Pańskiego stała się dla ministrantów okazją nie tylko do podziękowania Bogu za dar chrztu, ale także swoim rodzicom, którzy zatroszczyli się o włączenie do wspólnoty Kościoła swoich synów i ich chrześcijańskie wychowanie.

Dziękowały wam kiedyś dzieci za chrzest? Brzescy ministranci swoim rodzicom tak   Podziękowania dla rodziców. Małgorzata Toboła

Dzięki temu dzisiaj chłopcy pełnią zaszczytne i wielkie zadanie wobec Chrystusa i Kościoła, służbę, której wypełnianie nie byłoby możliwe bez trudu wychowania i klimatu ciepła w rodzinie. Do podziękowań, jakie wraz z symboliczną różą, ministranci wręczyli swoim rodzicom, w imieniu Kościoła wyrazy wdzięczności i szacunku dołączyli ks. prał. Wojciech Werner i opiekun LSO ks. Stanisław Chełmecki.

Dziękowały wam kiedyś dzieci za chrzest? Brzescy ministranci swoim rodzicom tak   W parafii służbę ministrancką pełni ponad 20 chłopców. Opiekuje się nimi od września ks. Stanisław Chełmecki. Małgorzata Toboła

Ks. Stanisław opiekuje się ministrantami i lektorami od września 2020 r. Pod jego pieczą do służby ołtarza, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przygotowuje się 3 aspirantów, a pełni ją ponad 20 ministrantów oraz kilkunastu lektorów i ceremoniarze. Najważniejsze zadania Liturgicznej Służby Ołtarza to pomaganie kapłanowi podczas Eucharystii i nabożeństw (ministranci) oraz czytań lekcji, psalmu międzylekcyjnego i podawanie intencji modlitwy powszechnej (lektorzy). Oprócz tego często widzimy chłopców przed wejściem do kościoła: zbierają ofiary do puszek na różne cele wyznaczone przez Kościół, m.in. na pomoc dla prześladowanych chrześcijan, na stypendia dla zdolnej niezamożnej młodzieży (Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia) czy na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Służą również nieocenioną pomocą w dystrybucji gazety parafialnej oraz rozprowadzali książkę „Powróćmy na Eucharystię”.

W poprzednich latach wraz z kapłanami chłopcy z LSO odwiedzali nasze domy, a ofiary z tego tytułu były wyrazem naszej, wiernych, wdzięczności za ich całoroczny trud. W tym roku tradycyjnej kolędy nie było, dlatego rozprowadzali Ewangeliarze i śpiewniki kolęd oraz pierniki świąteczne, a na zmianę z dziewczętami z DSM także i kadzidełka z kredą przed świętem Objawienia Pańskiego. Zebrane fundusze posłużą im na cele formacyjne.

Całoroczne starania ministrantów i lektorów w służbie Panu Jezusowi, jak również i naszej parafii i Kościołowi zauważył św. Mikołaj, który mimo różnorodnych trudności przybył na początku grudnia do nich. Wśród prezentów znalazły się jednakowe dla wszystkich chłopców maseczki z logo naszej parafii.

- Te wszystkie dzieła ministrantów i lektorów nie byłyby oczywiście możliwe gdyby nie ogromne zaangażowanie ich rodziców, którzy swoich synów wychowują, formują oraz mobilizują, aby ich służba przy ołtarzu była jak najbardziej godna i zawsze na Bożą chwałę - podkreśla ks. Stanisław.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama