Kościół nie prowadzi badań nad wynalezieniem skutecznej szczepionki. Trzeba jednak zauważyć, że od początku łączy prowadzoną misję głoszenia Ewangelii z pomocą człowiekowi.
W Mielcu oficjalnie otwarty został oddział prowadzonej przez diecezjalną Fundację "Auxilium" Poradni Specjalistycznej i Telefonu Zaufania "Arka". 4 lutego bp Andrzej Jeż poświęcił pomieszczenia poradni znajdujące się teraz w części budynku należącego do parafii pw. MB Nieustającej Pomocy, które do niedawna zajmowała mielecka "Kana".
- "Arka" w Mielcu jest od prawie 20 lat. Kierując się wyobraźnią miłosierdzia, służyła wieloaspektową pomocą ludziom potrzebującym wsparcia. Dziękuję za osoby duchowne i świeckie, które były w tę samarytańską pomoc zaangażowane, i dziękuję za te, które nadal to robią - mówi ks. Bogusław Połeć, proboszcz parafii, przy której siedzibę ma "Arka".
Dotąd Poradnia Specjalistyczna w Mielcu działała pod szyldem stowarzyszenia, które je prowadziło. Teraz, obok "Arki" w Tarnowie, Bochni, Nowym Sączu i punktu konsultacyjnego w Szczucinie, mielecka poradnia znalazła się pod skrzydłami diecezjalnej Fundacji "Auxilium", która wzięła poradnie pod swoje skrzydła.
Uczestnicy spotkania. Grzegorz Brożek /Foto GośćW Mielcu w nowych pomieszczeniach poradnia funkcjonuje od pierwszego tygodnia stycznia. - Nie było właściwie żadnej przerwy w związku z przeprowadzką. Niemniej dotąd, do czasu zadomowienia się w nowym miejscu, czasu oficjalnego otwarcia, nie wychodziliśmy z szerszą informacją o przenosinach, a jednak ludzie potrzebujący sami nas znaleźli. W pierwszym, niepełnym tygodniu stycznia po pomoc przyszło 10 osób. Potem więcej - informuje ks. Tomasz Abram, który posługuje w mieleckiej "Arce".
W Mielcu można skorzystać z porad i pomocy: prawników, psychologów, księży psychologów, psychoterapeutów, terapeutów uzależnień, doradców ds. uzależnień, doradców zawodowych, doradców rodzinnych, duszpasterzy, pedagogów, egzorcysty. Wystarczy zadzwonić pod numer: (14) 692 02 93 i umówić się na bezpłatne konsultacje. - Na razie kolejki nie są wielkie. Do najbardziej obleganych psychologów i prawników, póki co, można próbować umówić wizytę za kilkanaście dni - informuje Julia Wilczyńska z oddziału "Arki" w Mielcu.
Bp Andrzej Jeż poświęcił nowe pomoszczenia "Arki". Grzegorz Brożek /Foto GośćAgnieszka Szymańska jest psychologiem i dyrektorem ds. kapitału ludzkiego w Fundacji "Auxilium". - Potrzebujący zwracają się do naszych specjalistów z różnymi trudnościami, począwszy od zaburzeń depresyjnych, przez sytuacje kryzysowe związane z obecną sytuacją pandemii; są trudności w życiu rodzinnym, a wielu rodziców zgłasza się też z nasilonymi kłopotami związanymi z wychowaniem dzieci, co wiążą z nadmierną ekspozycją na kontakt z elektroniką, z uzależnieniami od internetu - mówi.
W homilii w czasie Mszy św. bp Jeż przypomniał, że Kościół, zaraz po organach i instytucjach państwowych, jest największą instytucją pomocową w Polsce. - Kościół w obecnej sytuacji nie prowadzi, co prawda, badań nad wynalezieniem skutecznej szczepionki na COVID-19 albo lekarstwa, które rozwiązałoby zaistniałe problemy. Trzeba jednak zauważyć, że od początku łączy prowadzoną misję głoszenia Ewangelii z wszechstronną pomocą człowiekowi, bo człowiek jest drogą kościoła - mówił.
Prowadzona przez diecezjalną Fundację "Auxilium" Poradnia Specjalistyczna i Telefon Zaufania "Arka", w tym ta w Mielcu, jest tego najlepszych przykładem.