Nowy numer 15/2021 Archiwum

Caritas. Solidarni z Chorwatami

Prawie pół miliona złotych ofiarowali wierni z diecezji tarnowskiej, by wesprzeć osoby poszkodowane w czasie grudniowego trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Pod koniec grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 140 lat. Trzęsienie ziemi o sile 6,4 Richtera wydarzyło się 29 grudnia 2020 roku, a jego epicentrum było 50 km od Zagrzebia, w rejonie miasta Petrinja. W gruzy obróciła się połowa 15-tysięcznego miasta. 

Na pomoc pospieszyli także wierni diecezji tarnowskiej. W czasie zorganizowanych zbiórek złożyli dokładnie 452 tysiące 564 złote. - Środki te zostały przekazane na konto Caritas Polska, która z zebranych do tej pory w skali kraju ponad 3 mln. zł. wsparła Caritas Chorwacja w zakupie kontenerów noclegowych dla poszkodowanych - mówi ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Caritas. Solidarni z Chorwatami   Kontenery od Caritas. arch. Caritas

Jak informuje chorwacka Caritas, około jednej trzeciej ludności obszaru, który ucierpiał na skutek wstrząsów, opuściło swoje domy tymczasowo lub na stałe. Dlatego do najpilniejszych potrzeb, oprócz dostarczenia poszkodowanym wsparcia rzeczowego, w tym żywności i wody, ubrań i butów, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, a także grzejników, mebli i materiałów budowlanych, było zapewnienie im dachu nad głową. Caritas Chorwacja dostarcza kontenery mieszkalne potrzebującym ich rodzinom w rejonie obejmującym miasta Petrinja, Sisak i Glina. W nich poszkodowani będą mogli mieszkać do czasu, aż zostaną odbudowane ich domy.

Caritas. Solidarni z Chorwatami   Wnętrze kontenerów. arch. Caritas

Na uwagę zasługuje fakt, że wierni diecezji tarnowskiej złożyli prawie 15 proc. sumy, którą Caritas Polska zebrała w całej naszej ojczyźnie na pomoc Chorwatom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama