Nowy numer 15/2021 Archiwum

Dzień Kobiet. Nadzieja i wsparcie

Już po raz trzeci tarnowska fundacja Opes139 dofinansowuje nierefundowane badania po poronieniu. Kolejna edycja projektu "Poznać przyczynę" rozpocznie się 8 marca.

Projekt polega na dofinansowaniu badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, w celu szybkiej diagnostyki przyczyny straty dziecka i szybkiego wdrożenia ewentualnego leczenia. Wszystko po to, aby dać szansę zaistnieć nowemu życiu już przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą kolejnej straty.

Na projekt fundacja przeznacza 12 tys. zł ze środków własnych, z czego jedna osoba/małżeństwo może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. na badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, lub na diagnostykę trombofilii wrodzonej, bo - jak pokazują statystyki - bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji. Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultację genetyczną, a lekarz oceni, jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dalsze leczenie. Ostateczna decyzja co do wyboru badania podejmowana jest przez osobę zakwalifikowaną po konsultacji z pracownikiem laboratorium testDNA, współpracującym z fundacją i wykonującym badanie.

- Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna, stąd propozycja dofinansowania badań. Po pierwszym poronieniu te badania nie są refundowane, a warto je wykonać. Poprzez ten projekt chcemy też dać kobietom nadzieję i wsparcie - mówi Joanna Sadowska, szefowa tarnowskiej fundacji Opes139.

Aby zakwalifikować się do projektu, należy wypełnić ankietę (będzie dostępna od 8 III na stronie www.fundacjaopes139.pl). Do projektu kwalifikowane są mamy po stracie, wg kolejności zgłoszeń, które nie korzystały z dofinansowania we wcześniejszych edycjach projektu. Informacja zwrotna, wraz ze specjalnym numerem telefonu, będzie wysyłana zakwalifikowanym osobom od 10 marca. Lista osób zostanie też przekazana do laboratorium, nie będzie więc możliwości udziału w badaniu bez wypełnienia ankiety.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w czerwcu 2020 roku, a druga we wrześniu i spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem kobiet po stracie dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama