Nowy numer 38/2022 Archiwum

75 lat z dobrą książką

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku powstała w 1946 roku. To najstarsza w mieście i regionie instytucja kultury.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku powstała w 1946 roku. - W tym roku świętujemy 75 lat istnienia tej instytucji kultury, która na trwale wpisała się w pejzaż miasta i regionu. Ponadto od 10 lat biblioteka mieści się w pięknym, nowoczesnym Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II - mówi dyrektor placówki Karina Legutek.

Inauguracja jubileuszu 75-lecia PiMBP w Brzesku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku

Z racji trwającej epidemii wydarzenia związane z jubileuszem będą odbywać się w formie online oraz - jeśli pozwolą na to warunki - w siedzibie biblioteki. Już teraz można w niej obejrzeć wystawę prezentującą zmiany i najważniejsze momenty, jakie miały miejsce na przestrzeni 75 lat istnienia placówki. - Zobaczyć można archiwalne zdjęcia, wpisy z kronik bibliotecznych, zdjęcia z imprez, fakty z historii biblioteki. Wystawa prezentowana jest w holu na I piętrze RCKB w Brzesku, obok Działu Dorosłych. Będzie eksponowana do końca 2021 roku w godzinach pracy biblioteki - informuje Monika Sacha z Działu dla Dorosłych.

Z kolei w mediach społecznościowych będą sukcesywnie pojawiać się wspomnienia pracowników i czytelników biblioteki. Maria Marek, która w PiMBP przepracowała 45 lat, w tym 21 jako dyrektor, podkreśla, że biblioteka to jej drugi dom. - Najmilej wspominam okres pracy w Dziale dla Dzieci z najmłodszymi czytelnikami biblioteki: liczne spotkania autorskie, konkursy recytatorskie, wieczory baśni i lekcje literackie, zabawy karnawałowe, na które sami robiliśmy przebrania i kapelusze. Piękne wspomnienia łączą się też z trudem zdobywania książek pachnących jeszcze farbą drukarską - opowiada w filmowym wspomnieniu pani Maria.

Moja biblioteczna historia... - Maria Marek
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku

"Gość Tarnowski" od 2012 roku patronuje organizowanemu przez bibliotekę Miesiącowi Papieskiemu, który przypomina o patronie Regionalnego Centrum Kulturalno-Biblotecznego. Warto podkreślić, że w zbiorach biblioteki znajdują się dzieła zebrane Papieża Polaka, podarowane placówce przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Obecnemu jubileuszowi patronują burmistrz Brzeska Tomasz Latocha i brzeski starosta Andrzej Potępa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy