Jednym z 32 zadań konserwatorskich dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie są prace przy Domu Mikołajowskim w Tarnowie.
Dom Mikołajowski to najstarsza kamienica w Tarnowie. Pochodzi z 1524 roku. Prace konserwatorskie prowadzone przez konserwatora Tomasz Głowacza trwają od zeszłego roku. Wtedy udało się odnowić kamieniarkę na zewnątrz budynku. - W tym roku dotację otrzymaliśmy na renowację kamiennych portali wewnątrz Domu Mikołajowskiego
- W najgorszym stanie są portale typu wawelskiego, uważane za pochodzące z warsztatu Benedykta Sandomierzanina. Ich twórca z pochodzenia był Niemcem, ale osiadł w okolicach Sandomierza. Dużo wykonał portali na Wawelu. One łączyły w charakterze dwie epoki. Są charakterystycznym znakiem przejścia od gotyku do renesansu. Sandomierzanin buduje portal ze służek, profilowanych w kamieniu pionowych motywów, które łamią się i przechodzą w formę rozbudowanego łuku, zachowując kompozycję zamkniętą w prostokącie, co charakterystyczne jest dla portali renesansowych – pokazuje ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, a zarazem diecezjalny konserwator zabytków.
Dom Mikołajowski to jeden z obiektów Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Obok, użytkowany w połowie przez Muzeum jest odnowiony dzięki staraniom ks. dr Grzegorza Piekarza Dom Mansjonarzy. Z drugiej strony Domu Mikołajowskiego przylega do niego Akademiola, gdzie eksponowane są najbardziej znaczące przykłady sztuki sakralnej w zbiorach muzeum. Kolejnym budyniem jest Scholasteria, w którym znajduje się wejście do Muzeum Diecezjalnego.
- Staramy się, na ile można, zadbać nie tylko o zbiory, ale także o domy, budynki zabytkowe. Robimy małymi kroczkami. To są bardzo kosztowne przedsięwzięcia. Jest plan kompleksowej renowacji Domu Mikołajowskiego, ale trzeba do tego dobrze się przygotować, zarówno od strony przygotowania planu konserwatorskiego, jak i udziału własnego. Póki co, robimy po kawałku to, co możemy, to na co w tej chwili nas stać – dodaje ks. dr Pasek.
Zadanie renowacji portali w Muzeum Diecezjalnym jest jednym z 32 zadań realizowanych przez podmioty kościele w naszej diecezji, które otrzymały w tym roku dotacje na prace konserwatorskie z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
- Chciałbym bardzo podziękować proboszczom, administratorom obiektów sakralnych, którzy z troską i pietyzmem podchodzą do dzieł sztuki, zabytków, które są nośnikiem naszej historii, tradycji i wiary. Dziękuję też wiernym, którzy mimo trudnego czasu składają ofiary, dzięki którym można zabezpieczyć wkład własny kosztowanych prac konserwatorskich. Podziękowanie należy się także wszystkim, podmiotom, urzędom, które dotują te zadania – mówi ks. dr Piotr Pasek, diecezjalny konserwator zabytków.