Nowy numer 19/2021 Archiwum

Radomyśl Wielki. Zdalna lekcja z mjr. Jakubem Nowakowskim

Uczniowie siódmych i ósmych klas mogli usłyszeć o powstaniu warszawskim od bezpośredniego świadka tej historii.

W środę 14 kwietnia uczniowie  klas VII a, b i c, VIII a i b Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim uczestniczyli w niecodziennej, zdalnej lekcji historii z udziałem mjr Jakuba Nowakowskiego ps ,, Tomek”, powstańca warszawskiego, żołnierza Grup Szturmowych Szarych Szeregów, następnie "Zośki" i ostatecznie 9. kompanii dywersyjnej "Żniwiarz". Brał on udział w działaniach powstańczych na Żoliborzu, m.in. w ciężkich walkach na terenie byłej fabryki "Opla" oraz w krwawym ataku na Dworzec Gdański.

Pan Jakub pomimo swoich 97 lat pięknie opowiadał o swoich przeżyciach związanych z walkami w Powstaniu Warszawskim. Z każdą chwilą z tych wspomnień wyłaniał się coraz bardziej dramatyczny obraz Warszawy z czasu powstania: zniszczonej, spalonej, pełnej cierpienia i przelanej krwi oraz ogromnego smutku, gdy powstanie upadło.

Dowiedzieliśmy się również o życiu w okupowanej Warszawie, o działaniach powstańczych, umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o sytuacjach, z którymi przyszło się zmierzyć młodym ludziom w tych niezwykle trudnych warunkach. Uczniowie zadawali panu Jakubowi pytania, na które chętnie odpowiadał. Zdalna, historyczna lekcja została przeprowadzona dzięki Marcinowi Kaczorowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej SZPAK.

Spotkanie z mjr. Majorem Jakubem Nowakowskim było doskonałym uzupełnieniem naszych działań w ramach projektu „BohaterON”, w który włączamy się od dwóch lat, a za udział w nim  otrzymaliśmy niedawno piękne podziękowanie.

Celem spotkania było pogłębianie wiedzy młodzieży na temat Powstania Warszawskiego, poprzez bezpośredni kontakt ze świadkiem historii, a myślą przewodnią, słowa: „Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas…”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama