Nowy numer 19/2021 Archiwum

Św. Florian będzie jak nowy

Figura będąca jedną z wizytówek Brzeska zostanie odrestaurowana dzięki dotacji z Urzędu Miasta i programu Kapliczki Małopolski 2021.

Jak informuje Urząd Miejski w Brzesku, w najbliższym czasie rozpocznie się renowacja zabytkowej figury św. Floriana, która znajduje się w centrum rynku.

- Późnobarokowa figura świętego Floriana została wzniesiona w 1731 roku z inicjatywy mieszkańców Brzeska po pożarze miasta, który miał miejsce osiem lat wcześniej. Od tego czasu odnawiana była czterokrotnie, w 1906, 1941, 1967 i 2003 roku. Od ostatniej renowacji minęło już 18 lat. W tym czasie rzeźba uległa wielu zniszczeniom i obecnie wymaga pilnych prac konserwatorskich - czytamy na miejskim profilu FB.  

Miasto wyłoży na ten cel 20 tys. złotych, pozostałe 10 tys. złotych będzie pochodziło z programu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Kapliczki Małopolski 2021”.

Warto dodać, że od czasu ogłoszenia św. Jakuba patronem miasta, na rynek wyrusza procesja z kościoła sanktuaryjnego, która kończy się przy figurze św. Floriana uroczystym błogosławieństwem relikwiami patrona mieszkańców miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama