Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dębica. Honorowy obywatel i zasłużeni

W gronie wyróżnionych przez dębicką Radę Miejską w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest m.in. śp. ks. Adam Bartkowicz i Stowarzyszenie im. E. Bojanowskiego "Dobroć".

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Domu Kultury Mors w Dębicy odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej połączona z wręczeniem honorowych wyróżnień Miasta Dębicy - nadania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Dębicy” i przyznania medali „Zasłużony dla Miasta Dębicy”.

Wyróżnienia przyznano: śp. kpr. Waldemarowi Sujdakowi (tytuł Honorowego Obywatela Miasta) oraz pięć tytułów ,,Za Zasługi dla Miasta Dębica”: śp. ks. Adamowi Bartkowiczowi, ppłk. Adamowi Kantorowi, Renacie Plizdze, Stowarzyszeniu im. Edmunda Bojanowskiego “Dobroć” oraz Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu ,,Mateo”.

- Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wyróżnionych jest służba. Służba rozumiana jako „służba wartościom”; „służba ojczyźnie”, „służba na rzecz drugiego człowieka”, „służba poprzez społeczną odpowiedzialność”. Służba i zaangażowanie wszystkich wyróżnionych dzisiaj osób, firm i stowarzyszeń, zbudowane zostało na fundamencie patriotyzmu i wartości, dlatego Państwa różnorodna działalność wykracza poza partykularne interesy. Jest to przejaw nowoczesnego patriotyzmu, który odznacza się nie tylko spojrzeniem w przeszłość, ale przede wszystkim patrzeniem w przyszłość - mówił do wyróżnionych burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, który jednocześnie złożył gratulacje i podziękował za wieloletnią pracę wszystkim odznaczonym.

Z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji Rada Miejska w Dębicy podjęła także uchwałę, w której podkreślono ogromne znaczenie Ustawy Rządowej przyjętej przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego 3 maja 1791 roku. Jej treść odczytał przewodniczący Rady Miejskiej Józef Sieradzki.

"Konstytucja 3 maja została uchwalona jako pierwsza w Europie, a druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowożytna ustawa zasadnicza. Stanowiła fundament przebudowy zagrożonej Ojczyzny. Była aktem ratowania niepodległości Rzeczpospolitej i wyrazem dążeń do nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego państwa. Przez lata niewoli i zaborów była symbolem wewnętrznej siły narodu, zdolnego do narodowego i politycznego odrodzenia" - zaznaczono w dokumencie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy