Nowy numer 24/2021 Archiwum

WSD. Koło św. Ambrożego

W roku 200-lecia wspólnota seminaryjna prezentuje co tydzień kolejne grupy, które działają w WSD. Dziś Koło Młodych Teologów.

Koło Młodych Teologów im. św. Ambrożego jest najstarszą grupą seminaryjną. Działa już od 1 XI 1892 roku.

Zasadniczą przestrzenią jego działalności było „scrutare Scripturas” (badanie, zgłębianie Pisma), przy czym nie chodzi tylko o Pismo Święte, ale także różne gałęzie nauki, które „niczym innym nie są jak tylko rozszerzonym Pismem Świętym”. To wskazanie na „Księgę Słowa” i „Księgę Świata” pokazuje szerokie pole intelektualne i duchowe, które oczekuje zagospodarowania. Każdy z kleryków w ramach swojej wiedzy i zainteresowań mógł wnieść coś do kształtującej siebie wspólnoty. Było to szczególnie wielkie przedsięwzięcie zważywszy na brak dostępu do podręczników.

Zgłębianie „Księgi Słowa” podejmujemy w ramach organizowanej „Szkoły Słowa”. Badanie „Księgi Świata” przejawia się w organizowaniu spotkań, w czasie których poruszane są zagadnienia z zakresu teologii, filozofii a także wielu innych dziedzin. Spotkania te z reguły przybierają formę odczytu czy też prelekcji, zakończonych dyskusją. Prelegentami bywają zarówno alumni, jak i zaproszeni przez zarząd Koła goście: Przełożeni Seminarium, Profesorowie naszego Wydziału Teologicznego, a także osoby spoza naszej wspólnoty.

Na uwagę zasługuje także posługa, która zajmuje najwięcej czasu, czyli współorganizacja działań z innymi grupami, przez przygotowanie plakatów, ulotek, a także miejsca spotkań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama