Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ks. Stanisław Wojdak: Jestem zakochany w Afryce, a szczególnie posłudze misyjnej na tej ziemi

Ojciec duchowny tarnowskich misjonarzy w programie Rozgryźć Kościół opowiadał o swojej ostatniej podróży do tego kraju.

Ks. Stanisław Wojdak, wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii diecezjalnej w Tarnowie, a zarazem ojciec duchowny tarnowskich misjonarzy, spędził na misjach 10 lat. Z afrykańską ziemią jest bardzo zżyty.

- Jestem zakochany w Afryce, a szczególnie w posłudze misyjnej na tej ziemi - powiedział kapłan w programie "Rozgryźć Kościół", który można usłyszeć na falach diecezjalnego radia RDN Małopolska

Afrykę odwiedza co roku, od 13 lat wyjeżdżając z klerykami tarnowskiego seminarium na misyjne staże. Celem jego ostatniego pobytu w Republice Środkowoafrykańskiej były rekolekcje, jakie poprowadził dla 13 tarnowskich misjonarzy. Uczestniczyli w nich także reprezentanci kapucynów, ojców franciszkanów i świeccy wolontariusze misyjni. Kapłan odwiedził także każdą z 6 misji prowadzonych przez tarnowskich księży w RCA.

Misjonarz w programie ks. Marcina Gryzło opowiadał ponadto o coraz większym zainteresowaniu na wyjazdy misyjne świeckich wolontariuszy, ale również o konfliktach panujących w niektórych krajach afrykańskich niestabilnych politycznie i o tym, jak ta sytuacja przekłada się na pracę tarnowskich misjonarzy. Mówił o tym, czym dla tamtejszych ludzi jest wiara i o tym, jak ją przeżywają. Była również okazja, by wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu tarnowskich diecezjan w kolędę misyjną, dzięki której powstaje ogrom dzieł służących dzieciom jak m.in. budowa szkół, szpitali czy sierocińców w krajach na trzech kontynentach świata.

Ks. Stanisław Wojdak powiedział, że trzy osoby z diecezji tarnowskiej przygotowują się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie - dwóch kapłanów i jedna osoba świecka. Ponadto w  najbliższe wakacje 9 kleryków tarnowskiego seminarium wyjedzie na staże misyjne na 3 kontynenty świata, by zobaczyć jak tam pracują misjonarze. Z kolei w tarnowskim seminarium pojawi się dwóch afrykańskich alumnów, którzy tu będą kontynuować studia.

Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama