Nowy numer 48/2022 Archiwum

Słopnice. Z Beskidu Wyspowego, przez Gorce na Podhale

Już 16 maja odbędzie się po raz 11. przejście papieskim szlakiem ze Słopnic do Ludźmierza "Beskidzkie Camino". 50 km po górach.

Beskidzkie Camino to jednodniowe wydarzenie, jakim jest przejście papieskim szlakiem ze Słopnic-Zaświercza do Ludźmierza.

Droga wiedzie przez Mogielicę (1171 m. npm.), Jasień (1062 m.npm.), Lubomierz-Rzeki, Doliną Kamienicy do Papieżówki, przełęcz Borek, na Turbacz, skąd do Nowego Targu i Ludźmierza.

- Na ten papieski szlak zwany Beskidzkie Camino zapraszamy każdego, kto wędrówki górami uwielbia, w górach znajduje odpoczynek i wszelkie jego uroki. Każdego, kto także w górach widzi potęgę Stwórcy. Każdego, kto w ciszy gór pragnie się modlić. Wychodzimy razem, ale wędrówka ma charakter indywidualny. Podobna jest w tym do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – mówi Andrzej Czernek, naczelnik OSP Piekiełko koło Tymbarku, który wraz z dwoma kolegami zaczął tym szlakiem chodzić, a jego jednostka OSP zaczęła się tym szlakiem opiekować.

Słopnice. Z Beskidu Wyspowego, przez Gorce na Podhale   Tablica w miejscu początku szlaku w Słopnicach. tymbark.in

Andrzej Czernek chętnie opowiada o historii tego szlaku. - Wzięło się to stąd, że Karol Wojtyła w 1953 roku, jako młody wykładowca KUL, w lutym, przyjechał do Tymbarku i z grupą studentów żółtym szlakiem, przez Łopień, Mogielicę do Lubomierza przeszedł na nartach. Rok później o ile pamiętam przeszedł ten szlak w odwrotną stronę. Potem na Papieżówce, koło której przechodzimy odbył dwutygodniowe rekolekcje w 1976 roku. Wreszcie do Ludźmierza pielgrzymował jako papież - opowiada Andrzej Czernek.

Słopnice. Z Beskidu Wyspowego, przez Gorce na Podhale   Znaczek, przypinka ze szlaku z przejścia w 2019 roku. tymbark.in

Kolejne przejście tym szlakiem papoieskim odbędzie się 16 maja. Zbiórka o 4.25 w Słopnicach-Zaświerczu przy mostku. - Niezbędne wskazówki, modlitwa na drogę i o 4.30 ruszamy z Beskidu Wyspowego przez Gorce na Podhale do Ludźmierza. Trasa liczy 50 km. Kto jest "przerażony" odległością może ją skrócić dołączając na trasie w dowolnym miejscu np. w Lubomierzu skąd trasa liczy tylko 30 km i nie jest wymagająca. Należy zabrać ze sobą jedzenie, wodę, pelerynę i ubrać dobre buty. Każdy uczestnik wędruje na własną odpowiedzialność. Nasze trudy pielgrzymowania ofiarujemy za naszą Ojczyznę i o ustanie pandemii – mówi Andrzej Czernek.

Istnieje możliwość powrotu BUS-em. Więcej informacji pod nr tel 696 323 303.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy