Nowy numer 39/2022 Archiwum

Zmarł proboszcz parafii w Mędrzechowie

Śp. ks. Stanisław Saładyga miał 69 lat. Był także m.in. kapelanem Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II w Kupieninie.

Śp. ks. Stanisław Saładyga, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mędrzechowie, zmarł w niedzielę 9 maja.

Wprowadzenie trumny z ciałem do kościoła parafialnego w Mędrzechowie nastąpi w środę (12 maja) o godz. 18. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Mędrzechowie będzie celebrowana we czwartek (13 maja) o godz. 13, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Stanisław Saładyga urodził się 09 marca 1952 w Radgoszczy, jako syn Władysława i Władysławy z domu Łabuz. Egzamin dojrzałości złożył w 1971 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 28 maja 1978 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Lisia Góra (od 07 sierpnia 1978 roku), Dobra (od 11 lutego 1980 roku) i Kolbuszowa (od 07 czerwca 1983 roku). W dniu 1 lipca 1986 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Domatkowie. Z dniem 24 sierpnia 1991 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Błoniu koło Tarnowa, który pełnił do 19 sierpnia 2005 roku. Z dniem 20 sierpnia 2005 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mędrzechowie.

Ponadto pełnił funkcje członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza oraz Diecezjalnego Zespołu Duszpasterstwa Rolników. Sprawował także obowiązki asystenta dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, wicedziekana Dekanatu Szczucin oraz kapelana Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II w Kupieninie.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1986 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1994 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy