Nowy numer 33/2022 Archiwum

Włączeni we wspólny nurt

Miejscami wybranymi, w których indywidualne i wspólnotowe formy pobożności spotykają się ze sobą, są sanktuaria.

Ciężkowickie sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego „Ecce Homo” charakteryzuje się pobożnością chrystocentryczną. - Ludzie przychodzą do Pana Jezusa Miłosiernego przytłoczeni ciężarami życia, cierpieniem, różnego rodzajami biedami duchowymi. Kościół jest otwarty w ciągu dnia, więc widzę, jak odwiedzają Pana Jezusa osoby w różnym wieku, rodziny z małymi dziećmi, a także turyści, którzy co prawda zaglądają tu, żeby coś zobaczyć, ale mają też dzięki temu szansę na wejście w duchową rzeczywistość sanktuarium - mówi ks. prał. Jan Zając.

To, co indywidualne w pobożności ludzi, włącza się w budowanie całej wspólnoty parafialnej poprzez grupy, ruchy czy stowarzyszenia działające przy sanktuarium. Oprócz tradycyjnych róż żywego różańca niedawno powstało w parafii 18 kół koronkowych po 9 osób w każdej.

- Ponad setka osób, a nieraz i całe rodziny, odmawiają systematycznie koronkę do Bożego Miłosierdzia, co ożywia jeszcze bardziej naszą parafię od wewnątrz. Bardzo cieszy zaangażowanie młodzieży w KSM i inne grupy. Piątkowe Drogi Krzyżowe, na których rozważania i pieśni przygotowuje młodzież, przyciągają wielu ich rówieśników. Modlitwa osób należących do Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego za powołanych i o powołania włącza nas też w nurt całej wspólnoty Kościoła, który prosi o nowych duszpasterzy czy osoby wybierające życie według rad ewangelicznych. To wszystko promieniuje, pomaga na przykład małżeństwom w parafii wytrwać w wierności - dodaje kustosz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama