Nowy numer 39/2022 Archiwum

Ukryty ołtarz, niewidoczny skarb

W kościele w Jazowsku trwa gruntowna renowacja. Podczas prac nie brakuje niespodzianek.

Parafia w Jazowsku otrzymała kolejną dotację ze środków konserwatorskich na zabezpieczenie ścian świątyni. - To 100 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na wykonanie kosztownych i żmudnych prac konserwatorskich - informują duszpasterze.

Obecnie w kościele trwają w prezbiterium, odsłaniane są i zabezpieczane ostanie części malowideł ściennych, by zachować je do czasu, aż znajdą się środki na konserwację techniczną i estetyczną.

W ramach prowadzonych prac został zdemontowany ołtarz główny wraz z obrazem Matki Bożej Jazowskiej, a wszystkie jego elementy zostały odpowiednio zabezpieczone.

Kamienny ołtarz po odkryciu.   Kamienny ołtarz po odkryciu.
Parafia Jazowsko

W trakcie rozbiórki drewnianego ołtarza doszło do odkrycia zapewne bardzo cennego historycznie przedmiotu - jest nim kamienna, dobrze zachowana mensa ołtarzowa.

Odkrycie to nastręcza wiele pytań o przeszłość jazowskiego kościoła i być może kiedyś stanie się obiektem zaawansowanych badań, owocem których będzie ustalenie daty jego powstania (o co w przypadku kamienia trudniej) oraz określenie jego cech stylistycznych na gruncie sztuki chrześcijańskiej.

Obraz MB Jazowskiej.   Obraz MB Jazowskiej.
Parafia Jazowsko

- Niewątpliwie stary kamienny ołtarz fascynuje i zachęca do podejmowania dalszych, efektywnych działań w zakresie odnowy świątyni. Kto wie, co jeszcze skrywa zabytkowy kościół w Jazowsku? - zastanawiają się opiekunowie kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy