W Brzesku odbyła się promocja książki o św. Jakubie autorstwa ks. prał. Franciszka Kostrzewy.
Spotkanie czytelników z autorem książki „Opowieści i zwierzenia jakubowe. O tym, co św. Jakub przeżywał, gdy jako apostoł wędrował z Jezusem po ziemi palestyńskiej” odbyło się w Auli Chrystusa Króla 26 maja w ramach majowych dni kultury chrześcijańskiej organizowanych przez sanktuarium św. Jakuba.
- To już druga książka o św. Jakubie, która powstała w ramach literackiego tryptyku poświęconego patronowi pielgrzymów. Do rąk czytelników trafiła już książka przeznaczona dla dzieci, z ilustracjami wykonanymi przez najmłodszych naszych parafian. Teraz cieszymy się książką przeznaczoną dla dorosłych, dojrzałych czcicieli św. Jakuba – mówił podczas promocji ksiązki kustosz brzeskiego sanktuarium ks. prał. Józef Drabik.
Publikacja składa się z trzech części. – W pierwszej św. Jakub mówi o tym, co przeżywał jako uczeń, apostoł, podczas wspólnego wędrowania z Panem Jezusem po ziemi palestyńskiej. Apostoł opowiada o swojej relacji z Mistrzem, ale też o tym, jak on widział różne wydarzenia z życia Jezusa, i jak te wydarzenia na niego wpływały. Zależało mi, żeby to był jego głos, żeby mówił w pierwszej osobie. Chciałem w ten sposób ukazać wewnętrzny świat przeżyć, uczuć, emocji, które wypełniały serce Jakuba – tłumaczy ks. Kostrzewa.
Autor podkreśla, że taki sposób narracji wynika z przeświadczenia, że Pisma świętego nie powinno się traktować jak zwykłej książki, która tylko o czymś lub o kimś informuje. – Pismo świętej to objawienie Boga, ale również opowieść o tym, jak to objawienie działało w ludzkich sercach, jakie uczucia, emocje, przeżycia towarzyszyły ludziom w spotkaniu z Bogiem – mówi ks. Kostrzewa.
W drugiej części publikacji czytelnik pozna sanktuaria św. Jakuba w Polsce. W trzeciej zaś znajdzie szereg modlitw do apostoła i patrona pielgrzymów. – Św. Jakub stał się jednym z najważniejszych uczniów Jezusa, a miejsce jego grobu z niezwykłą historią przyciąga pielgrzymów od wieków, także w Polsce. Poznanie historii apostoła i miejsc jego kultu ma nas prowadzić do modlitwy, która jest echem tego, czego się o apostole dowiedziało. Mam nadzieję, że lektura książki doprowadzi czytelników właśnie do modlitwy, do naśladowania św. Jakuba i podążania drogą świętości – podkreśla autor.
Na okładce książki znalazło się zdjęcie rzeźby przedstawiającej siedzącego apostoła. – To figura, która pokazuje św. Jakuba w drodze, zmęczonego, ale wciąż gotowego do wyruszenia na szlak. Biorąc do ręki książkę ks. Kostrzewy trzeba na chwilę usiąść, pomedytować, pomyśleć o swojej drodze, ale nie można się na niej zatrzymywać. Jak apostoł, trzeba iść dalej – mówi ks. Drabik.
W przygotowaniu jest kolejna, ostatnia już książka z jakubowego trypytku, która ma być dedykowana młodzieży. Najnowszą można będzie nabyć podczas kiermaszu jakubowego w niedzielę 30 maja.