Wieloletniego, emerytowanego dziś proboszcza w Tyliczu radni Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju wyróżnili tytułem Honorowego Obywatela.
Radni Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju zdecydowali jednogłośnie na nadzwyczajnej sesji nadać honorowe obywatelstwo gminy Krynica-Zdrój ks. prał. Marianowi Stachowi, wieloletniemu proboszczowi w Tyliczu. "To efekt starań radnej Małgorzaty Król z Tylicza, która przygotowała projekt uchwały w tej sprawie, jak i laudację" - informuje w mediach społecznościowych radna Iwona Grzebyk-Dulak.
Decyzję rady i tytuł przekazany został ks. Stachowi w Tyliczu, w trakcie Mszy św., w czasie której dziękował Bogu za 50 lat kapłaństwa. Podczas uroczystości odczytano laudację i podjętą przez radę uchwałę, a w wydarzeniu tym wzięli udział burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber-Grelecka oraz radne Małgorzata Król i Marta Gałęziowska.
W laudacji przypomniano, że ks. Stach proboszczem w Tyliczu był 33 lata, do roku 2017, kiedy przeszedł na emeryturę. "Na szczęście nie opuścił Tylicza, co bardzo ucieszyło mieszkańców, darzących go zawsze wielkim szacunkiem" - pisze autorka laudacji.
Ks. Stach przy stojącym obok kościoła obelisku z tablicą upamiętniającą 1000. rocznicę chrztu Polski. Grzegorz Brożek /Foto Gość"Przez lata swojej posługi kapłańskiej dał się poznać nie tylko jako wspaniały duszpasterz, ale także jako niesamowicie pracowity człowiek, pełen pokory, przyjaciel Tylicza, organizator życia społecznego, kulturalnego i religijnego. Jako człowiek wrażliwy na wartości i piękno kultury od samego początku skutecznie dbał i odnawiał liczne zabytkowe obiekty sakralne w Tyliczu i Muszynce. Niewątpliwie największym jego dziełem jest kościół Imienia Maryi, okazały obiekt sakralny, którego budowę rozpoczął w 2001 r., a zakończył już po 6 latach. Swoją postawą i oddaniem sprawie zjednał swoich parafian, którzy ramię w ramię z »Księdzem Budowniczym« pracowali dla wspólnego dobra. W kolejnych latach powstała również »Golgota«, budowla wzniesiona na zboczu góry, obok nowego kościoła, stacje »Drogi Krzyżowej« oraz »Dróżki Różańcowe«" - czytamy w laudacji.
Radni, nadając tytuł, podkreślają, że dzięki ks. Stachowi Tylicz stał się celem licznych pielgrzymek, tym samym promując miejscowość i gminę na całą Polskę i nie tylko. W minionych latach (przed pandemią) tylickie sanktuarium odwiedzało rocznie ponad 60 tys. pielgrzymów i turystów.