By odnowić je duchowo, zanurzyć w źródle, by jeszcze bardziej stawać się na wzór Chrystusa i naśladować Jego sposób ewangelizacji.
To proboszczowie mieliby proponować i zapraszać wybrane osoby świeckie do SPA, m.in. z kręgów Domowego Kościoła, aktywnych członków parafialnych zespołów synodalnych. Parafie także pokrywałyby koszty ich formacji. Jeden semestr to ok. 400 zł.
Ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, opowiadał, jak wyglądałaby formacja w SPA. Podstawowa objęłaby trzy semestry Studium Parafialnej Aktywności. Pierwszy wystartuje już we wrześniu, najpierw w Tarnowie, docelowo być może także w Nowym Sączu. Zjazdy będą odbywać się raz w miesiącu - w soboty od 9.00 do 15.00. W tym czasie odbędą się trzy wykłady z możliwością zadawania pytań i spotkania w małych grupach. Formacja obejmie także zapoznanie się z zadanymi lekturami, uczestnictwo w cyklicznych webinarach. Ponadto jeden zjazd będzie weekendowy. Kurs zakończy się misją kanoniczną.
Animatorzy będą także objęci formacją stałą, będą odbywać się także dla nich odprawy duszpasterskie i rekolekcje. - Bardzo istotna dla nas jest także współpraca z księżmi proboszczami, bo to oni będą współpracowali ściśle z absolwentami tego studium - podkreślił ks. Artur Mularz.
Tłumaczył, że w pierwszym semestrze akcent zostanie położony na doświadczenie wspólnoty, obudzenie relacji z Jezusem i Kościołem, kerygmat, współpracę świeckich z duszpasterzami, na strategię małych grup, prowadzenie modlitwy. Drugi semestr stanie się okazją do pogłębienia formacji intelektualnej, biblijnej, metod czytania i rozważania Słowa Bożego, wiedzy o sakramentach. Trzeci semestr to z kolei ewangelizacja, warsztaty głoszenia świadectwa, swobodnego mówienia i towarzyszenia różnym grupom osób w parafii. Niektóre spotkania będą odbywać się online, w niektórych zjazdach będą brać udział także księża proboszczowie.