Nowy numer 13/2024 Archiwum

Proboszczowie diecezji tarnowskiej zafundują SPA swoim parafiom

By odnowić je duchowo, zanurzyć w źródle, by jeszcze bardziej stawać się na wzór Chrystusa i naśladować Jego sposób ewangelizacji.

Studium Parafialnej Aktywności, czyli SPA, które ma zapewnić parafiom odnowę duchową, ruszy już we wrześniu. W kilku miejscach diecezji tarnowskiej trwają właśnie spotkania z księżmi proboszczami, podczas których omawiane są szczegółowo jego założenia.

Proboszczowie diecezji tarnowskiej zafundują SPA swoim parafiom   W konsultacjach z proboszczami uczestniczy bp Artur Ważny. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Studium Parafialnej Aktywności to inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W konsultacjach z proboszczami uczestniczą dyrektorowie tych wydziałów i bp Artur Ważny.

Jak tłumaczy ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, Studium Parafialnej Aktywności to owoc trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej. To narzędzie do formowanie świeckich duszpasterzy, którzy byliby współpracownikami księży proboszczów i wspierali ich w przygotowaniu wiernych do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, w towarzyszeniu rodzicom proszącym o chrzest swoich dzieci, rodzicom dzieci pierwszokomunijnych czy kandydatów do bierzmowania. Wspieraliby również księży w towarzyszeniu osobom w związkach niesakramentalnych, osobom po stracie dziecka, chorym i cierpiącym.

SPA ma maksymalnie wykorzystać potencjał parafii diecezji tarnowskiej, sprawić, by Kościół tarnowski był jeszcze bardziej na wzór Chrystusa, naśladował Go także w sposobie ewangelizacji. SPA do powrót do źródła.

- Jeśli chcemy ożywić nasze parafie, potrzebujemy powrócić do wody. Stąd pomysł na SPA, które wywodzi się z łacińskich słów salus per aquam, czyli zbawienie przez wodę. Odnowa naszych parafii będzie możliwa, jeśli wrócimy do tożsamości chrzcielnej, a tożsamość chrzcielna umocniona w sakramencie bierzmowania mówi, że każdy członek Kościoła powinien być aktywny, czyli nie ma Kościoła nauczającego i słuchającego, ale cały Kościół jest słuchający - także my kapłani powinniśmy być tymi, którzy pierwsi słuchają. Cały Kościół też jest nauczający, oczywiście w ramach swoich zdań i posług - przypominał księżom podczas jednego spotkań ks. Michał Dąbrówka.

Przywołał ponadto dokument "Nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła", przekonując księży do otwarcia się na współpracę z osobami świeckimi. Wyliczał obszary współpracy kapłanów ze świeckimi, które już funkcjonują w diecezji tarnowskiej, jak doradcy życia rodzinnego, nadzwyczajni szafarze Komunii św., Młodzieżowa Szkoła Animatora, szkoła ceremoniarza, szkoła dla przewodniczek maryjnych, animatorzy programu Młodzi na Progu.

- Zobaczcie, jeśli oddajemy w ręce świeckich, oczywiście odpowiednio uformowanych i przygotowanych, największy skarb Kościoła - Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, to dlaczego w podobny, nadzwyczajny sposób, nie moglibyśmy oddać jakiejś części duszpasterstwa. Jeśli mamy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., absolwenci SPA mogliby być nadzwyczajnymi duszpasterzami - tłumaczył. ks. Dąbrówka księżom.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy