Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Cichawka. Odznaczenie dla kapłana

Cichawka. Odznaczenie dla kapłana przejdź do galerii

Ks. Tadeusz Skura, emerytowany proboszcz w Królówce został odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 
Ks. Tadeusz Skura odbiera medal z rąk wicewojewody Ryszarda Pagacza. Gabriel Tobiasz

Uroczystość odbyła się w kościele w Cichawce, który ks. Skura, jako proboszcz w Królówce wyposażał. Dziś Cichawka jest rektoratem, ale będącym zasadniczo odrębną parafią. 

O odznaczenie kapłana wnioskował senator RP Jan Hamerski. Ks. Skura  ma za sobą 51 lat kapłaństwa. Był proboszczem w Kamionce Małej, Buczu koło Brzeska i Królówce. - W Kamionce Małej zaznaczył się jako gorliwy duszpasterz, budowniczy kaplicy cmentarnej. Założył Towarzystwo Przyjaciół Lasek. Do dnia dzisiejszego wspiera ten ośrodek - pisze senator Hamerski. W Buczu w bardzo szybkim tempie wybudował plebanię i kaplicę cmentarną. W Królówce rozwijał kult Jezusa Przemienionego. Należy też zaznaczyć, że odrestaurował cały kościół w najlepszym guście i z wielką starannością. - Księże Proboszczu, odchodzisz, ale jakby zostajesz z nami. Zostaje twoja praca w naszym kościele. Odnowiona dzięki tobie z całą sumiennością polichromia kościoła, wyzłocone ołtarze, organy, całe prezbiterium, nowa Droga Krzyżowa, nowe ławki i drzwi. O tobie będzie mówić otoczenie naszej świątyni, o które tak dbałeś, ukwiecony dziedziniec kościoła, otaczające go skarpy pełne ozdobnych krzewów, aleje i figury świętych. Wspominamy również nasz cmentarz z jego nową kaplicą, ogrodzeniem, i chodnikami. To wszystko będzie nam zawsze przypominać ile serca, pracy, pomysłowości i zdrowia ofiarowałeś naszej parafii. Twoja osoba na trwałe została wpisana w karty historii naszej parafii -  takimi słowami żegnali parafianie z Królówki odchodzącego na emeryturę po 18 latach proboszczowania ks. Tadeusza Skurę.   

Odznaczenie, w imieniu prezydenta, wręczył wicewojewoda Ryszard Pagacz. - Ksiądz Tadeusz to wieli czciciel Jezusa Przemienionego i św. s. Faustyny. To duszpasterz zakorzeniony w lokalnej tradycji. Fundator wielu dzieł religijnych. Gorący naśladowca św. Jana Marii  Vianneya oraz świętości i twórczości św. Brata Alberta oraz poety Kazimierza Brodzińskiego, który urodził się w Królówce - mówił Ryszard Pagacz.

Cichawka. Odznaczenie dla kapłana   Uczestnicy uroczystości w Cichawce. Gabriel Tobiasz

Ksiądz Skura wielkim sentymentem darzy Cichawkę, a Cichawka odwzajemnia się tym samym. - W gminie Łapanów, a zwłaszcza w sołectwie Cichawka, do dzisiaj trwa pamięć o księdza niestrudzonej pracy, głębokiej pobożności, pełnej poświęcenia i miłości bliźniego posłudze duszpasterskiej. Dziękuję za wieloletni wysiłek podejmowany dla dobra lokalnej wspólnoty, za sprawowane sakramenty, za okazywaną życzliwość, wreszcie za podjęcie trudu związanego z gruntownym remontem i wyposażeniem kościoła - mówił w czasie uroczystości Andrzej Śliwa, wójt gminy Łapanów. Świątynia została zastana w surowym stanie, a pięknie wyposażona w tematyce tajemnicy Bożego Miłosierdzia i apostołów św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Ks. Tadeusz zafundował do tej świątyni dzwon Matka Boża Ostrobramska. Jego fundacją w Cichawce jest również figura św. siostry Faustyny autorstwa prof. Dźwigaja.

Ksiądz Skura mówi, że drogie są mu słowa św. Jana Vianneya, który mówił że "Kapłaństwo jest miłością Serca Jezusa". - Starałem się być księdzem zawsze na 100 procent, na całość, zaangażowany. Próbowałem być twórczy i oddany. Na ile mi się to udawało, to niech oceniają inni - mówi ks. Tadeusz Skura.

« ‹ 1 › »
Srebrny Krzyż Zasługi dla ks. Tadeusza Skury

Foto Gość DODANE 05.07.2021 AKTUALIZACJA 05.07.2021

Srebrny Krzyż Zasługi dla ks. Tadeusza Skury

​4. lipca ks. Tadeusz Skura został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W Cichawce odznaczenie wręczył wicewojewoda Ryszard Pagacz.  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 05.07.2021 10:10

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CICHAWKA
  • KS. TADEUSZ SKURA
  • SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X