Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bp Andrzej Jeż poświęcił krzyż z wieży sądeckiej bazyliki

Został odnowiony i niebawem wróci na swoje miejsce, które także pięknieje.

Sądecka fara odnawiana jest od lipca ubiegłego roku w ramach realizacji unijnego projektu "Z architekturą przez wieki". Dzięki prowadzonym przy niej pracom modernizacyjnym i konserwatorskim świątynia pięknieje z dnia na dzień. Renowacji na taką skalę ten pochodzący z przełomu XIII i XIV w. kościół jeszcze nigdy dotąd nie przeżywał.

Od początku maja tego roku trwa tam remont wieży północnej. Pisaliśmy o nim tutaj:

To odnowiony krzyż z tej wieży 11 lipca poświęcił biskup Jeż. "Jest piękny. W promieniach słonecznych będzie nam przypominał o wielkiej miłości Boga do ludzi, do sądeczan, ponieważ bazylika jest widziana niemal ze wszystkich stron. Niech krzyż wskazuje nam kierunek w naszym życiu" - powiedział diecezjalnemu radiu RDN biskup tarnowski.

Bp Andrzej Jeż poświęcił krzyż z wieży sądeckiej bazyliki   Niebawem, jeszcze przed odpustem ku czci Przemienienia Pańskiego, krzyż wróci na swoje miejsce. Krzysztof Niedzielan /RDN

Krzyż ten został umieszczony na wieży sądeckiej fary w 1954 roku. "Wyzłocone elementy krzyża na przestrzeni lat straciły swoją barwę, więc przywróciliśmy ją. Krzyż został wyczyszczony metodą piaskową i wymalowany" - tłumaczył ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Niebawem, jeszcze przed odpustem ku czci Przemienienia Pańskiego, wróci na swoje miejsce. W kopule krzyża zamieszczona zostanie także kapsuła czasu z kopiami znalezionych w niej dokumentów i opisem dzisiejszej rzeczywistości.

Więcej zdjęć zobacz na stronie diecezjalnego radia RDN - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy