Nowy numer 49/2022 Archiwum

Znaki Światowych Dni Młodzieży przed spotkaniem młodych w Lizbonie zagoszczą w Zabawie

Ich peregrynacja przez Polskę - od Tatr po Bałtyk - będzie trwać jedynie 11 dni. Odbędzie się już w sierpniu.

Jak informuje KAI, 5 lat po obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie symbole tego spotkania ponownie zagoszczą nad Wisłą. Krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego odwiedzą polskie diecezje pomiędzy 21 sierpnia a 1 września. Polska będzie jednym z niewielu krajów, przez który znaki będą peregrynować w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023.

Podczas 11-dniowej peregrynacji przemierzą nasz kraj, dosłownie od Tatr po Bałtyk. Ich pielgrzymka rozpocznie się 21 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a zakończy 1 września na Westerplatte. W międzyczasie odwiedzą m.in. polskie sanktuaria. Jednym z nich będzie sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie już 21 sierpnia. Potem powędrują do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej czy św. Józefa w Kaliszu.

Znaki Światowych Dni Młodzieży przed spotkaniem młodych w Lizbonie zagoszczą w Zabawie   Powitanie znaków ŚDM w Limanowej 1 maja 2016 roku. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po raz ostatni symbole ŚDM były obecne w Polsce w latach 2014-2016, kiedy odwiedziły wszystkie polskie diecezje w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ich peregrynacja w diecezji tarnowskiej odbyła się w maju 2016 r., kiedy przemierzały 11 okręgów duszpasterstwa młodzieży. Odwiedziły także szpital w Brzesku, więzienie w Nowym Wiśniczu, Dom Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, jadłodajnię w Mielcu czy teren byłego obozu niemieckiego w Pustkowie-Osiedlu, przypominając o uczynkach miłosiernych zgodnie z hasłem ŚDM w Krakowie: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Obecnie znaki ŚDM znajdują się w Portugalii, dokąd zostały przekazane w Niedzielę Chrystusa Króla przez młodzież panamską, w obecności papieża Franciszka, podczas uroczystości w bazylice watykańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy