Zakończył się odpust Przemienienia Pańskiego w Krużlowej.
"Zgromadzeni na świętej wieczerzy" - pod takim hasłem od 1 do 8 sierpnia parafia w Krużlowej przeżywała wielki tygodniowy odpust ku czci Chrystusa w tajemnicy Przemienienia.
Każdego dnia swoje spotkania z Przemienionym Panem przeżywały poszczególne grupy.
W niedzielę 1 sierpnia, na rozpoczęcie odpustu modlono się szczególnie za parafian pracujących w kraju i za granicą. Na Sumę odpustową zostały zaproszone dzieci, (także działające w Parafialnej Scholce, Dziewczęcej Służbie Maryjnej i Liturgicznej Służbie Ołtarza), które otrzymały specjalne błogosławieństwo i słodką nagrodę za włączanie się w życie parafialnej wspólnoty. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił krużlowski rodak ks. Jakub Klimontowski - wikariusz w Głuszycy, diecezjalny duszpasterz młodzieży i asystent KSM w diecezji świdnickiej.
Poniedziałek 2 sierpnia zgromadził osoby, których charakteryzuje duch bezinteresownej służby: członków poradni życia rodzinnego, Caritasu, a także Akcji Katolickiej z parafii i grybowskiego dekanatu. Tego dnia do Sanktuarium przybyła piesza pielgrzymka mieszkańców Krużlowej Wyżnej, a ze zgromadzonymi modlił się ks. Jan Bartoszek - dyrektor diecezjalnej rozgłośni i asystent Akcji Katolickiej w diecezji tarnowskiej.
We wtorek na odpustową modlitwę zaproszeni zostali ofiarodawcy i budowniczowie nowego kościoła parafialnego, sponsorzy i wykonawcy wystroju wnętrza i otoczenia kościoła i ci, którzy swoją bezinteresowną posługą służą rozwojowi i pięknu parafii i świątyń. Wagę świątyni, jako miejsca spotkania człowieka z Bogiem, podkreślił kaznodzieja, ks. Jarosław Gomułka, wikariusz limanowskiej bazyliki, przypominając kolejną rocznicę konsekracji krużlowskiej świątyni. Tego dnia na wspólną modlitwę przybyli w pieszej pielgrzymce, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, mieszkańcy Krużlowej Niżnej. Ponadto 3 sierpnia przybyli pieszo na modlitwę pielgrzymi z dwóch parafii ze swoimi duszpasterzami: z Ptaszkowej (parafia odnowiła zwyczaj pielgrzymowania na odpust po pięćdziesięciu latach), a także ze Stróż - była to pierwsza, a jednak liczna pielgrzymka piesza z tej parafii.
Środa 4 sierpnia była dniem modlitwy za wspólnoty modlitewne: Róże Żywego Różańca, Róże Misyjne, Szkolne Koło Caritas, Margaretki, Duchową Adopcję i koło przyjaciół Radia Maryja. Tego dnia pielgrzymowali mieszkańcy Starej Wsi, a wspólnej modlitwie przewodniczył salletyn ks. Paweł Obrzut, tegoroczny neoprezbiter.
W czwartek 5 sierpnia na krużlowski Tabor została zaproszona młodzież ucząca się i pracująca, Grupy Młodzieżowe, starsi lektorzy i Parafialna Grupa Teatralna Renovatio. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Dutka - wikariusz z Tuchowa, który wraz z tamtejszą młodzieżą pięknym śpiewem i muzyką pomagał wiernym w modlitwie.
Centralne uroczystości odpustowe 6 sierpnia zgromadziły wielu pielgrzymów. Mimo bliskiej odległości od Nowego Sącza, na każdej Eucharystii kościół wypełniony był przez parafian i pielgrzymów z okolic i dalszych stron. Kaznodzieją dnia był ks. prał. Władysław Szczerba, niegdyś tutejszy wikariusz. Centralnej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Artur Ważny, który sprawował w Krużlowej swoje prymicje biskupie. Wraz z nim modlili się licznie zgromadzeni kapłani - byli wikariusze, rodacy, zakonnicy i kapłani z grybowskiego i sąsiednich dekanatów. W swojej homilii biskup Artur zwracał się szczególnie do małżeństw i rodzin, opierając się o czytania mszalne i poszczególne momenty Mszy Świętej, akcentując wagę wzajemnego słuchania drugiego człowieka, ale przede wszystkim Chrystusa, gdzie - jak zauważył - to właśnie szczególnie w krużlowskiej ikonie Chrystus Przemieniony ma odsłonięte dla wiernych uszy.
Wieczorem pallotyn ks. Piotr Kalinowski prowadził Mszę św. i adorację z modlitwą wstawienniczą dla osób chorych, cierpiących, emerytów, rencistów, osób samotnych.
Sobota 7 sierpnia była dniem modlitw strażaków i pieszych pielgrzymek. Tego dnia do Krużlowej w pielgrzymce przybyli parafianie z Kąclowej, Mogilna, Librantowej i Korzennej. Zaś nabożeństwu dla straży pożarnych przewodniczył ks. ppor. dr Marcin Krępa.
Zakończeniem odpustu był dzień 8 sierpnia, kiedy na Mszy św. modlili się kapłani rodacy, czciciele Jezusa Przemienionego i… hodowcy gołębi pocztowych. Kaznodzieją i celebransem był ks. Piotr Mikulski - wikariusz parafii Zdrojowej w Krynicy, krużlowski rodak.
Sumy odpustowe kończyły się procesją Eucharystyczną i odmówieniem aktu oddania się Jezusowi Przemienionemu, po których wielu parafian i pielgrzymów na klęczkach obchodziło ołtarz, polecając swoje sprawy i intencje przyniesione także w pieszym pielgrzymowaniu Panu Jezusowi. Cieszy fakt, że parafialny odpust przyciąga do Przemienionego coraz więcej pielgrzymów, którzy w długich kolejkach oczekiwali na sakrament pokuty i pojednania.
Na zakończenie odpustu ks. prał. Marek Szewczyk - krużlowski proboszcz i kustosz obrazu dziękował za dar modlitwy i zaangażowania w przeżycie świętych dni na parafialnym Taborze.