Lipnica Murowana 8 sierpnia wspominała czas, kiedy pielgrzymował w to miejsce Prymas Tysiąclecia, kard. Karol Wojtyła i 100 tys. osób.
Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, w przededniu jego beatyfikacji i z racji 45. rocznicy pobytu w Lipnicy Murowanej w niedzielę 8 sierpnia przed tamtejszym zabytkowym kościołem św. Leonarda wpisanym na listę UNESCO odbył się koncert Izabeli Szafrańskiej z zespołem oraz premiera filmu przypominającego to wydarzenie sprzed 45 lat. Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja "Skrzydła Wiary", a patronatem honorowym objął je prezydent RP Andrzej Duda.
Izabela Szafrańska zauroczyła lipniczan swym głosem, ale i tym, że sama pochodzi z Lipnicy, tyle że Wielkiej. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJak przypomniał lipnicki proboszcz ks. Mariusz Jachymczak, Prymas Tysiąclecia wraz kard. Karolem Wojtyłą i całym episkopatem (dokładnie 39 biskupów) przybyli do Lipnicy 16 maja 1976 roku na uroczystości dziękczynne za beatyfikację bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, która odbyła się w Rzymie.
- Uroczysty nastrój tego dziękczynienia dał się odczuć już 7 maja, od kiedy to codziennie przez 9 dni wieczorem do Lipnicy przybywały pielgrzymki liczące około tysiąca osób. W samym dziękczynieniu wzięło udział 100 tys. wiernych. Uroczystościom przewodniczył abp Joseph Bernardin, przewodniczący Episkopatu Konferencji USA. Powitalne przemówienie wygłosił kard. Karol Wojtyła, a homilię ks. prymas Stefan Wyszyński - wspomina obecny lipnicki proboszcz. Wydarzenie udokumentowano wieloma fotografiami, barwnym opisem w kronice parafialnej i filmem z tego czasu.
O znaczeniu i skali uroczystości pobeatyfikacyjnych bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej mówili lipnicki proboszcz ks. Mariusz Jachymczak i wójt lipnickiej gminy Tomasz Gromala. Popołudnie "przy Leonardzie" poprowadziła Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Beata Malec-Suwara /Foto GośćZ kolei wójt lipnickiej gminy Tomasz Gromala, by oddać skalę tej liczby osób, zauważył, że to tyle ludzi, ile liczy cały powiat bocheński, a zarazem pięciokrotnie więcej niż liczba osób przybywających do Lipnicy w Niedzielę Palmową.
- Lipnica to ziemia świętych, zabytków i palm. Największe nagromadzenie świętych na metr kwadratowy w całym kraju, ale to także miejsce, do którego przybywali ci wynoszeni także później na ołtarze. Oni również pozostawili tu także cząstkę po sobie - mówił przypominając o świętych lipnickich rodakach - św. Szymonie, św. Urszuli, bł. Marii Teresie, ale także św. Janie Pawle II i niebawem ogłoszonym błogosławionym Prymasie Tysiąclecia.
Wielu z Lipnicy do dziś jeszcze żywo ma w pamięci wydarzenie sprzed 45 laty, m.in. pan Stanisław Wieciech. Wszyscy niemal lipniczanie byli zaangażowani w jego organizację - przygotowanie olbrzymiego podium i trybun, dekoracji, przyjęcie pielgrzymów i podanie im choć kubka wody. Kolorytu uroczystościom z pewnością nadawali ci w strojach regionalnych ale także egzotyczne siostry klawerianki z Afryki, Japonii czy Libanu.
Więcej o tym wydarzeniu i planach związanych z osobą Prymasa Tysiąclecia w Lipnicy Murowanej napiszemy w tarnowskiej edycji papierowego Gościa Niedzielnego, który ukaże się na niedzielę 22 sierpnia.