9 września 1962 roku Prymas Tysiąclecia koronował obraz Matki Bożej Okulickiej. Tym wydarzeniem żyła cała diecezja.
Przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego przypominamy jego wizyty w diecezji tarnowskiej. Dzisiaj wspominamy Okulice, bo to właśnie tam 9 września, 59 lat temu, Prymas Tysiąclecia koronował słynący łaskami obraz Matki Bożej Okulickiej.
Prymas Wyszyński w Okulicach. arch. parafii OkuliceKoronacja odbyła się w obecności 16 biskupów, około 500 kapłanów i kleryków, 200 sióstr zakonnych, zaś liczba pielgrzymów przekroczyła 100 tys. Była to pierwsza koronacja w powojennej Polsce.
W czasie uroczystości koronacyjnej Stefan kardynał Wyszyński nazwał Matkę Bożą Okulicką - Matką dającą życie i modlił się:
Twojej, Panienko Okulicka, poświęcam się opiece z ufnością i wiarą, że będziesz wspierała wszystkie prace i trudy nasze w tej drodze wiary w nowe tysiąclecie Polski.
Z kolei w kontekście trwającego VI roku "Wielkiej Nowenny" mówił w Okulicach o dziecięctwie Bożym każdego człowieka, a więc i wszystkich Polaków, którzy wraz z przyjęciem chrztu, jako cały naród stali się dziećmi Bożymi. Wyliczył też dobra, łaski i owoce, jakie z tego wypływają.
- A cóż każe czynić Jej Syn? Każe miłować, wszystkich miłować! Syn mówi nam o Ojcu, który jest w niebie, i przypomina, że dziećmi jednego Ojca jesteśmy! (...) Dzieckiem Boga jest twoja żona i twój mąż, dziećmi Bożymi są – rodzice katoliccy – wasze dzieci. Dzieckiem Boga jest także twój wróg i nieprzyjaciel. Dziećmi Bożymi są, ostatecznie, wszyscy, obok których stoimy, których mijamy, z którymi pracujemy, dla których się poświęcamy, od których doznajemy wiele życzliwości, przyjaźni, najlepszych uczuć i posług lub też niechęci, nienawiści, gniewu i złości - pouczał.
Prymas wspomniał także, komu trzeba zawdzięczać jego obecność w Okulicach.
Przyszedł do mnie wasz duszpasterz z Okulic i jako wysłannik ludu przemówił do mnie głosem tak wielkim i zdecydowanym, musi być i sprawa skończona. Jasna rzecz, lud rządzi w tej Polsce, więc skoro przyszedł wasz pasterz nie było dyskusji, postanowił, musiałem przyrzec i jestem, i dziękuję mu bardzo całym sercem, że się nie bawił, nie patyczkował, tylko tak po tutejszemu przemówił do mnie i skłonił mnie, żem już nie mógł ani słowa sprzeciwu wydobyć, tylkom zaczął w kalendarzu szukać czasu na tę piękną uroczystość. Jestem mu całym sercem wdzięczny, bo dobrze jest pokornie ustąpić, sługo Matki Bożej Okulickiej, dobrze jest ustąpić, bo człowiek na tym coś zyska i ja też to spojrzenie najlepszej Matki waszej wyniosę stąd jako najmilsze dla siebie wspomnienie - mówił Prymas, zwracając się przy tym do ks. Józefa Augustyna.
Wzruszającym był widok, kiedy ukoronowany obraz Matki Bożej Okulickiej nieśli do kościoła biskupi, a potem przejęli go kapłani - rodacy z Okulic (ks. Jagiełko, ks. Słonina, ks. Danioł, ks. Maślak), następnie klerycy, kolejno ojcowie i na końcu matki. W ten sposób wszystkie stany miały to szczęście dźwigać na swoich ramionach ukoronowany obraz Matki Bożej Okulickiej.
W uroczystości koronacyjnej uczestniczył także bp Karol Wojtyła, który jak zaznaczył we wpisie w kronice parafialnej w 1963 roku, wiele Matce Bożej Okulickiej zawdzięczał. arch. parafii OkuliceKoronacją tą żyła cała diecezja tarnowska i chwała Maryi tego dnia była widoczna nie tylko w Okulicach. We wszystkich kościołach i kaplicach przyozdobiono ołtarze i obrazy Maryi. Zachęcano wiernych, by przystroili na ten dzień maryjne kapliczki i figury przydrożne. Ponadto polecono, by w każdej parafii po Mszy św. odczytać ten sam akt zawierzenia Matce Bożej Okulickiej, który w czasie uroczystości koronacyjnej wypowiedział bp Jerzy Ablewicz. Jednym słowem, koronacją żyli wszyscy wierni diecezji tarnowskiej, zarówno ci, którzy w niej uczestniczyli, jak i ci, którzy pozostali w domach.
Zobacz także:
Trzeba wspomnieć także, że koronacja z 1962 roku musiała zostać jednak w Okulicach powtórzona. W nocy z 14 na 15 września 1990 roku dokonano włamania i kradzieży pierwszych koron. Szybko jednak podjęto działania naprawienia tej zniewagi i aktu świętokradztwa. Zlecono przygotowanie nowych koron, które poświęcił 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie papież Jan Paweł II. Rekoronacji dokonał w 1991 roku bp Józef Życiński. W tym roku mija 30. rocznica tego wydarzenia.
Czytaj także: