2 października tarnowskie IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II obchodzić będzie 75. rocznicę istnienia.
Świętowanie jubileuszu zacznie się Mszą św. w kościele w Tarnowie Mościcach, a po niej od godz. 11 trwać będzie gala jubileuszowa w Centrum Sztuki Mościce. Jej istotnym punktem będzie wystąpienie ks. prof. dr. hab. Michała Hellera, którego Anetta Święch, dyrektor szkoły, nazywa "najwybitniejszym absolwentem". Wśród absolwentów jest zresztą wielu współczesnych luminarzy życia naukowego czy kulturalnego, jak choćby dr hab. Krzysztof Michałek, który w czasie Mszy św. zasiądzie za mościckimi organami. Prof. Michałek jest dziś kierownikiem Katedry Muzyki Religijnej na Akademii Muzycznej w Krakowie.
W maju IV LO odwiedził ks. prof. Heller, a wizyta była okazją do nakręcenia filmu, który zostanie zaprezentowany w czasie gali. - W kuluarach natomiast nasz wyjątkowy gość dzielił się różnorodnymi wspomnieniami z czasów szkolnych, opowiadał anegdoty, przywoływał w pamięci ludzi i zdarzenia. Jego niezwykły umysł, poczucie humoru i wyjątkowa skromność zwracały uwagę - mówi Anetta Święch. Galę będzie można oglądać pod tym adresem: 75-LECIE IV LO W TARNOWIE.
Nowa książka ks. prof. dr hab. Michała Hellera. CCPressTymczasem pod koniec września ukazała się nakładem Copernicus Center Press kolejna książka zdobywcy nagrody Templetona: "Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do nieskończoności". - Pytanie o wielość (wszech)światów nie jest nowe, ale we współczesnej fizyce powróciło ze zdwojoną siłą. Od kosmologii przez mechanikę kwantową po teorię strun, uczeni coraz śmielej kreślą obraz rzeczywistości, w której oprócz naszego uniwersum istnieją także inne, równie realne wszechświaty. Czy jednak hipoteza wieloświata mieści się jeszcze w granicach nauk empirycznych? - pyta ks. prof. Heller.
- Idąc tropem fizyków i filozofów, a także matematyków i logików, Michał Heller przygląda się "kontrowersyjnemu, ale metafizycznie prowokującemu" pojęciu, a właściwie różnym odmianom pojęcia wieloświata - objaśnia redakcja CCPRess.