Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Dziś mija 79. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Romana Sitki

Rektor tarnowskiego seminarium zginął 12 października 1942 roku w Auschwitz-Birkenau.

Miejscem szczególnej pamięci o byłym rektorze jest oczywiście tarnowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Dlatego też właśnie dzisiaj wspólnota seminaryjna udała się z pielgrzymką do Czarnej Sędziszowskiej, gdzie urodził się bł. ks. Roman Sitko.

Ponadto podczas inauguracji roku jubileuszowego 200-lecia istnienia tarnowskiego seminarium odsłonięty i poświęcony został jego pomnik. Umieszczono na nim wymowny napis "Życie za was oddałem". Ks. Roman Sitko wraz z klerykami z pierwszego roku i ich przełożonymi 22 maja 1941 roku został aresztowany i osadzony w tarnowskim więzieniu. Przebywał tam ponad rok. Do aresztowanych mówił m.in., że sam gotów jest oddać życie, byleby klerycy i profesorowie zostali uwolnieni, gdyż dla niego śmierć z rąk niemieckich byłaby pięknym epilogiem życia.

Ten epilog nastąpił w oświęcimskim obozie, dokąd został przewieziony 20 sierpnia 1942 r. Osadzono go w bloku nr 25, gdzie otrzymał numer obozowy 61908. Był przygotowany na śmierć męczeńską. Poniósł ją 12 października 1942 roku.

Pamięć o bł. ks. Romanie Sitce żyje nie tylko w tarnowskim seminarium, ale również w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Grabówce. To on w 1935 roku zainicjował jego budowę. Dzisiaj podczas każdej Mszy św. przez jego wstawiennictwo płynie stamtąd modlitwa o błogosławieństwo Boże dla parafian i wszystkich modlących się w tym kościele. O godz. 15 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa z rozważaniami o bł. Romanie, a o 17.30 Różaniec i nabożeństwo do patrona. Zarówno podczas Drogi Krzyżowej, jak i późniejszego nabożeństwa będą odczytane prośby i podziękowania, które kapłani proszą składać do skrzynki przy ołtarzu Błogosławionego.

Wirtualna skrzynka intencji skierowanych do Boga za wstawiennictwem bł. ks. Romana Sitki znajduje się również na stronie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Jeżeli masz jakieś intencje, prześlij je za pomocą formularza: https://www.wsd.tarnow.pl/.../aktua.../331-skrzynka-intencji

Jeżeli pragniesz podziękować za łaski otrzymane za wstawiennictwem bł. ks. Romana, skorzystaj z tego formularza: https://www.wsd.tarnow.pl/.../337-podziekowanie-za...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama