W wielu miastach odbędą się ich pochówki i modlitwa za nich i ich rodziców. W niedzielę w Dębicy zostanie odsłonięty i poświęcony wyjątkowy pomnik.
Pochówek dzieci po poronieniu i martwym urodzeniu z tarnowskich szpitali odbędzie się dzisiaj, 15 października, w Dniu Dziecka Utraconego, m.in. na mościckim cmentarzu. Uroczystość pogrzebową poprzedzi Msza św. w kościele w Tarnowie-Mościcach o godz. 15. Przewodniczył jej będzie bp Artur Ważny..
Po Mszy nastąpi przejazd na cmentarz komunalny w Tarnowie-Mościcach, gdzie znajduje się mogiła zbiorowa i Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Jednym ze stałych punktów tego wydarzenia jest uroczyste wyczytanie na cmentarzu imion dzieci narodzonych dla nieba.
Dziś także do wspólnej modlitwy o godz. 17 przy pomniku Dziecka Utraconego na cmentarzu św. Rozalii, a następnie na Różaniec w kościele i Mszę św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, zaprasza także parafia św. Pawła w Bochni.
Modlitwa różańcowa za rodziny, które cierpią po stracie swoich dzieci, odbędzie się również w kościele parafialnym w Brunarach.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku dzisiaj na Mszę św. o godz. 18 zaprasza wszystkich, którzy chcą się modlić za dzieci, które odeszły całe życie za wcześnie, za ich rodziców i bliskich. Później nastąpi przejście ze zniczami pod figurę Jezusa Miłosiernego. Tam też zostanie poświęcona skała upamiętniająca te dzieci.
Ponadto parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju zaprasza na modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia ofiarowaną za rodziców, którzy doświadczyli utraty swojego nienarodzonego dziecka, dzisiaj o godz. 15 przy grobie dziecka utraconego na tamtejszym cmentarzu.
W Mielcu dzisiaj odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu Mszą św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko. Po niej, o godz. 12, nastąpi obrzęd pochówku na cmentarzu komunalnym (kwatera XV dziecięca, rząd XIII, nr grobu 10).
Msza św. z racji przypadającego dzisiaj Dnia Dziecka Utraconego zostanie także odprawiona o godz. 14 w kaplicy na cmentarzu Gołąbkowickim w Nowym Sączu.
Uroczystość pogrzebowa kilku zmarłych dzieci przed urodzeniem odbędzie się również w Tuchowie. Msza św. z udziałem wiernych obu tuchowskich parafii zostanie odprawiona w kaplicy cmentarnej w Tuchowie - w sobotę 16 października o godz. 15. Po niej odbędzie się pochówek dzieci w zbiorowym grobowcu przy pomniku dziecka utraconego.
Wyjątkowa uroczystość upamiętniająca dzieci utracone będzie miała miejsce również w niedzielę 17 października w Dębicy. O godz. 13 w kościele Miłosierdzia Bożego zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka, a bezpośrednio po niej na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej odbędzie się poświęcenie pomnika dzieci utraconych i pogrzeb dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w szpitalu, których rodzice zrezygnowali z prawa do pogrzebu we własnym zakresie.
Jeszcze rok temu, kiedy odbył się tam pierwszy pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem, nawet nikt nie śmiał marzyć o tym, że tak szybko zrealizuje się rodzące się wtedy pragnienie, by miejsce to stało się bardziej widocznym wyrazem szacunku dla daru życia oraz pamięci i modlitwy dla rodziców, którym nie było dane pożegnać i pochować swoich dzieci. Sama idea budowy pomnika, podobnie jak pochówków dzieci zmarłych przed narodzeniem, pozostawionych w dębickim szpitalu, wyszła ze środowiska Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Dębicy. Wyrosła z chęci upamiętnienia 100. rocznicy urodzin patrona, niestrudzonego obrońcy nienarodzonych, ale także konkretnych doświadczeń ludzi.
W marcu 2021 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika "Dzieci Utraconych". W jego skład weszły m.in. osoby z Hospicjum Domowego, ale także młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
O niezwykłej historii tego pomnika, a także artyście, który go stworzył, piszemy w bieżącym numerze "Gościa Niedzielnego", który ukazał się na niedzielę 17 października. Można go kupić w parafiach diecezji tarnowskiej, kioskach, a także TUTAJ.