Wyższe Seminarium Duchowne redemptorystów już od wieku przygotowuje kapłanów do głoszenia obfitego Odkupienia.
W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej świętowano 100-lecie istnienia w tym miejscu Wyższego Seminarium Duchownego, w którym do pracy duszpasterskiej przygotowują się kolejne pokolenia redemptorystów.
- Myślę, że nieprzerwane funkcjonowanie naszego seminarium w Tuchowie jest fenomenem. Były przecież trudne momenty, jak chociażby II wojna światowa, podczas której w naszym klasztorze stacjonowali Niemcy, a mimo to odbywała się formacja przyszłych redemptorystów. Uważamy to za szczególny znak opieki Matki Bożej Tuchowskiej - podkreśla o. rektor dr Maciej Sadowski.
W ciągu 100 lat tuchowskie seminarium opuściło 600 redemptorystów, z których co siódmy został misjonarzem pracującym w krajach Afryki czy Ameryki Południowej, w Rosji czy Kazachstanie.
- Warto podkreślić, że naszych kleryków formował do kapłaństwa przez swoje wykłady z Pisma Świętego o. Kazimierz Smoroński, wywodzący się z Nowego Rybia k. Limanowej. Został on zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Drugim kandydatem na ołtarze, związanym z naszym seminarium i sanktuarium, jest o. Józef Palewski, który doprowadził do koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Zginął rozstrzelany przez Niemców podczas rzezi Woli razem z 29 współbraćmi - mówi o. Sadowski.
Wykład o. dr. Zdzisława Klafki.Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego do grona studentów zostali przyjęci dwaj kandydaci do kapłaństwa. W sumie do tego sakramentu, jak i pełnienia różnych zadań w Kościele, przygotowuje się obecnie 24 alumnów pod opieką 42 nauczycieli akademickich.
- Formujemy do kapłaństwa i życia w zgromadzeniu nie tylko kandydatów z Polski. Przez wiele lat gościliśmy współbraci z Ukrainy, Słowacji, Czech, Rosji, Białorusi. Zazwyczaj mieli oni korzenie polskie. Seminarium było też uczelnią dla przyszłych księży grekokatolików. Kształcimy i wychowujemy przede wszystkim do posługi misyjnej w kraju i za granicą. Nasi absolwenci posługują również w parafiach, pracują naukowo. Nowym doświadczeniem jest tworzenie mediów katolickich, które dzisiaj wydaje się jedną z form towarzyszenia ludziom samotnym, starszym, ubogim, o których media głównego nurtu milczą - uważa o. rektor.
Procesja do ołtarza.Ojciec Sadowski podkreśla, że tuchowskie seminarium wrosło w dzieje miasta i diecezji. - Doświadczamy wielkiej życzliwości duchowieństwa i świeckich. Codziennie przed obrazem Matki Bożej w godzinie Apelu modlimy się za naszych dobroczyńców - dodaje.
Uczestnicy inauguracji nowego roku akademickiego mogli wysłuchać wykładu o. dr. Zdzisława Klafki, rektora Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, który mówił o aktualności nauczania moralnego św. Alfonsa Marii de Liguoriego. Założyciel redemptorystów został patronem tuchowskiego WSD.
Kulminacją jubileuszu była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Z okazji 100-lecia ukazał się okolicznościowy album o seminarium, jak również film dokumentalny „Kuźnia redemptorystów”.