Na cmentarzu komunalnym w tarnowskich Mościcach 15 października odbył się pogrzeb 78 dzieci zmarłych przed narodzeniem w tarnowskich szpitalach.
Zwłaszcza młodym małżeństwom radził, by nie próbowały na siłę "zastępować" straconego dziecka innym dzieckiem. - Czasem tak może być, że pod wpływem traumy, trudnej sytuacji, żeby zagłuszyć ból, który nie został uleczony od razu, rodzi się pragnienie, żeby pojawiło się następne dziecko. Wtedy ono jest dzieckiem "zastępczym", naznaczonym inną tożsamością. To potem wychodzi w relacjach rodzinnych - przestrzegał.
Zapewniał, że dzieci utracone "są szczęśliwe, biegają z Jezusem po łąkach rajskich i czekają na swoich rodziców". Tych, dla których cierpienie jest na tyle mocne, że potrzebują pomocy, zachęcał do udziału w rekolekcjach uzdrowienia po poronieniu. Takie w diecezji tarnowskiej są cyklicznie organizowane. Najbliższe odbywać się będą w Piwnicznej-Zdroju od 22 do 24 października. Wszelkich informacji na ten temat udziela s. Małgorzata Słomka SM (tel. 798 707 456).
Nie jesteś sama
Wiele inicjatyw wspierających rodziców po stracie dziecka podejmuje tarnowska Fundacja Opes 139. Oferuje bezpłatną pomoc, m.in. psychoterapeutów, lekarzy, którzy pomogą zdiagnozować przyczynę poronienia, czy zapewnia rozmowę z kapłanem. Organizuje także dla mam OPEStkowe warsztaty.
Pamiątki przygotowane dla uczestników pogrzebu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość22 października fundacja zaprasza zainteresowanych na konferencję "Nie jesteś sama". - To kolejny obszar naszej działalności, jaką jest wspieranie położnych. Zdajemy sobie sprawę, że to one są na tej pierwszej linii frontu i one też oczekują wsparcia od nas. Cieszymy się, że możemy wyjść temu naprzeciw. Oczywiście, ta konferencja jest nie tylko dla nich. Zapraszamy także psychologów i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat aspektów związanych z poronieniem - tłumaczy Joanna Sadowska, prezes Fundacji Opes 139.