Dziś Dzień Zaduszny. Wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Oto niektórzy, którzy odeszli do domu Ojca w ostatnich 12 miesiącach, ale zostawili ślad w sercach wielu ludzi.
Potrafiła dzielić się dobrem i pięknem, a także swoją cichością i ciepłem ze wszystkimi. 10 listopada 2020 roku zmarła śp. Stanisława Dziewa-Nowak. Miała 68 lat. Ci, którzy ją znali i spotkali w swoim życiu mówią, że była przede wszystkim wspaniałym i dobrym człowiekiem. Była nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach. Pracowała także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Była członkiem założycielem Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie.
14 listopada 2020 roku zmarła pochodząca z Tylmanowej była przełożona generalna albertynek s. Rozalia Piszczek, rodzona siostra tarnowskiego misjonarza ks. Józefa Piszczka, który w 2013 r. zginął na misjach w Afryce. Na kapitule generalnej swego zgromadzenia w 1992 r. została wybrana na przełożoną generalną. Na tym stanowisku posługiwała przez kolejne dwie kadencje, 12 lat. Od 2004 r. przez dwie kadencje wspierała przełożoną generalną jako wikaria generalna. Ostatnie lata spędziła w Pizunach, w domu zakonnym zlokalizowanym w miejscu urodzenia bł. Bernardyny Jabłońskiej, założycielki zgromadzenia. Na wiosnę 2020 roku dziękowała Bogu m.in. w rodzinnej Tylmanowej na 50-lecie swojej profesji zakonnej.
20 listopada 2020 roku zmarł w wieku 80 lat Marian Cycoń, wieloletni burmistrz Starego Sącza, poseł na sejm. - Mieszkańcy Gminy Stary Sącz i całej Sądecczyzny wiele razy powierzali mu wiele odpowiedzialnych funkcji i ambitnych zadań do wykonania. Nigdy się nie zawiedli. Jego wieloletnia praca publiczna pozostawiła po sobie trwałe ślady i wymierne korzyści dla całego regionu. Wiele osób dostrzega te dokonania w Piwnicznej, Nowym Sączu i Starym Sączu oraz wielu innych miejscowościach do dzisiaj. Mrówczo pracowity, ambitny, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie, dalekowzroczny i skuteczny – samorządowiec z krwi i kości – donosiła lokalna prasa. Jako czciciel św. Kingi szczególną troską otaczał klasztor sióstr klarysek. Służy dobrą radą, konkretnym wsparciem, czego dowodem są różne dotacje otrzymane przez siostry na remont zabytkowego klasztoru.
22 listopada 2020 roku zmarł w wieku 82 lat ks. prał. Józef Poremba, wieloletni proboszcz w Dąbrowie Tarnowskiej, przyjaciel ubogich. Dzięki jego inicjatywie powstały w Dąbrowie Tarnowskiej stacjonarne hospicjum, ochronka, kuchnia dla ubogich „Betania”, kaplice w Oleśnicy i Brniku, kaplica cmentarna, Parafialny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Uruchomił świetlicę terapeutyczną oraz organizował liczne festyny i pikniki charytatywne.
1 grudnia 2020 roku w nowosądeckim szpitalu zmarł ks. Stanisław Olesiak, werbista, apostoł chorych i cierpiących. Ksiądz Stanisław Olesiak z misji w Afryce przywiózł amebę w wątrobie. Na wózku inwalidzkim szybko posadziło go stwardnienie rozsiane. Paroma słowami potrafił jednak, sam chory i cierpiący, postawić na nogi sprawnych inaczej. Mimo niepełnosprawności jeździł, spotykał się z osobami niepełnosprawnymi. Jemu zwierzali się z najgłębszych tajemnic. Mimo choroby był zawsze uśmiechnięty. W czasie I Sądeckiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Starym Sączu w 2017 roku dziękował Bogu, że dał mu to, co uznał za dobre dla niego. - Nie są to bogactwa ani dostojne stanowiska, za to dziś często i długo mogę patrzeć na Ciebie z bliska – mówił wierszem ks. Olesiak, dodając, że kochał i kocha swoje życie.
W wieku niespełna 66 lat zmarł 1 grudnia urzędujący proboszcz parafii Olesno koło Dąbrowy Tarnowskiej ks. Jan Rybak. Urodził się 25 grudnia 1954 roku w Bochni. Pochodził z parafii Nowy Wiśnicz. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 roku w Tarnowie. W 1995 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kiełkowie. Urząd proboszcza tejże parafii pełnił do 17 sierpnia 2001 roku. 18 sierpnia 2001 roku objął urząd proboszcza pw. św. Katarzyny PM w Oleśnie.
W niedzielę 18 kwietnia 2021 r. o godz. 0.30, zmarł ks. prałat Stanisław Gurgul. Jeden z prekursorów w diecezji nowego, otwartego stylu w duszpasterstwie, opiekun Caritas. Urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii. Po powrocie tworzył parafię pw. św. Maksymiliana w Tarnowie. Zmarł 18 kwietnia 2021 roku. Miał 94 lata.
4 maja 2021 roku zmarła, po walce z chorobą, Wanda Talarczyk z parafii Jazowsko. - Nasza parafianka, wieloletni nauczyciel i działacz społeczny, kobieta-anioł. Zawsze serdeczna, uśmiechnięta, pałająca wielką życzliwością wobec każdej spotkanej osoby, dobra jak chleb zwłaszcza dla swoich najbliższych i uczniów. Jako wspólnota parafialna pragniemy Dobremu i Miłosiernemu Bogu podziękować za dar jej życia oraz wszelką troskę o nasz kościół – pisali duszpasterze z Jazowska.
5 maja 2021 roku po krótkiej chorobie odszedł po nagrodę do Domu Ojca Stanisław Florek – długoletni organista parafii w Porąbce Uszewskiej. Kilka miesięcy wcześniej świętował 60-lecie pracy organistowskiej. - Pan Stanisław założył i prowadził parafialny chór oraz kapelę. Odznaczał się wielką kulturą osobistą i niegasnącym zapałem – mówi ks. prał. Józef Golonka proboszcz i kustosz sanktuarium w Porębce Uszewskiej.
9 maja zmarł proboszcz parafii Mędrzechów, ks. Stanisław Saładyga, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mędrzechowie. Urodził się w 1952 roku w Radgoszczy. Był proboszczem w Domatkowie, Błoniu, Mędrzechowie. Pełnił funkcje członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza oraz Diecezjalnego Zespołu Duszpasterstwa Rolników. Sprawował także obowiązki asystenta dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz kapelana Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II w Kupieninie.
3 czerwca 2021 roku zmarł ks. Józef Pamuła, wieloletni emerytowany proboszcz parafii w Czchowie. Od kwietnia 1965 r. był proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu. 29 marca 1976 r. otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie, który pełnił do 7 sierpnia 1999 r., a następnie pozostał w tej parafii w charakterze rezydenta. W 2018 r. zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa.
6 czerwca w wieku 87 lat zmarł ks. Edwin Rzeszuto, emerytowany proboszcz tarnowskiej par. pw. MB Fatimskiej, czciciel i krzewiciel kultu Fatimskiej Pani. Urodził się 3 grudnia 1933 roku w Przybysławicach. Po maturze w 1952 roku wstąpił do WSD w Tarnowie, a po ukończeniu studiów przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 23 czerwca 1957 roku w Tarnowie. 20 sierpnia 1975 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Urząd ten pełnił do 23 sierpnia 2003 roku, a następnie pozostał w tejże parafii jako rezydent. Ponadto pełnił obowiązki diecezjalnego duszpasterza lektorów i ministrantów, referenta do spraw duszpasterstwa sanktuaryjnego, członka Rady Diecezjalnej Caritas i duszpasterza w Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
25 lipca zmarł ks. Teodor Szarwark, emerytowany zastępcą dyrektora Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”, autor ok. 130 pozycji o charakterze homiletycznym czy rekolekcyjnym. Miał 82 lata. Pochodził z parafii Wola Rogowska.
28 sierpnia 2021 roku zmarł ks. Marek Łabuz, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Kazimierza w Radgoszczy. Ksiądz Marek Łabuz urodził się 24 kwietnia 1964 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodził z parafii Szczucin. Egzamin dojrzałości złożył w 1983 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 4 czerwca 1989 roku, w Tarnowie. W roku 2000 uzyskał na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie stopień naukowy doktora nauk humanistycznych z zakresu historii. Był autorem książek i artykułów z dziedziny historii Kościoła i teologii. Był opiekunem wspólnot Apostolskiego Dzieła Pomocy Duszom Czyśćcowym w diecezji.
- Trudno nam zrozumieć, czym jest Kościół pielgrzymujący, cierpiący i tryumfujący. Trudno nam zwykle zrozumieć, że możliwe są relacje, więź między zmarłymi i żyjącymi. Mamy nie tak rzadko zbanalizowane myślenie o świecie zmarłych, o czyśćcu. Strach i obawy powodują czasem wiernymi, że sięgają po modlitwę za dusze w czyśćcu. Tymczasem taka pomoc jest najwyższym wyrazem miłości. Poza tym, pomagając zmarłym, pomagamy sami sobie, bo czyniąc dobrze, zdobywamy zasługi w drodze do nieba - mówił "Gościowi" ks. Marek Łabuz, tłumacząc ideę ADPC.