Nowy numer 26/2022 Archiwum

Przez cały listopad można odwiedzać kryptę biskupów tarnowskich

W bazylice katedralnej w Tarnowie spoczywają bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz.

Krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie jest otwarta dla zwiedzających przez cały listopad, od rana do wieczora.

Spoczywają w niej bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że tarnowska katedra jest nie tylko miejscem spoczynku pasterzy diecezji. To właściwie cmentarz dawnego miasta i tak naprawdę nawet nie wiadomo, ile osób spoczywa w podziemiach katedry. W bazylice jest siedem krypt, wśród nich takie, w których przez wieki chowano mieszkańców miasta. W katedrze są także imponujących rozmiarów pomniki nagrobne rodziny Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa.

Dzisiaj, 3 listopada, o godz. 18 zostanie odprawiona w katedrze Msza św. za wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Natomiast 4 listopada, również o 18.00, kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii będą modlić się za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej, z kolei 5 listopada, także o godz. 18, za zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama