Nowy numer 18/2024 Archiwum

Szanuj każdego człowieka

W Tarnowie odbyła się konferencja poświęcona aktualności myśli społeczno-edukacyjnej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Konferencję zorganizowali Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Spotkanie, w którym fizycznie i on-line uczestniczyło ponad 300 osób, odbyło się 8 listopada w auli MCDN w Tarnowie.

Wykład ks. dr hab. Marka Kluza prof. UPJPII.   Wykład ks. dr hab. Marka Kluza prof. UPJPII.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ks. dr hab. Marek Kluz prof. UPJPII w Krakowie podkreśla, że bardzo ważnym zadaniem nauczycieli jest wychowanie do wartości. - Zło przychodzi dzisiaj do młodych w owczej skórze, dlatego potrzebują oni przewodników, którzy pokażą im system takich wartości, na których będą budować piękne życie. Do takich fundamentalnych wartości należą człowieczeństwo, miłość, dobre rozumienie prawdy i wolności, kształtowanie sumienia i oparcie się na Bogu - mówi ks. Kluz, jeden z prelegentów konferencji.

Iwona Czarcińska mówiła m.in. o wartości ABC Społecznej Krucjaty Miłości.   Iwona Czarcińska mówiła m.in. o wartości ABC Społecznej Krucjaty Miłości.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Gościem spotkania była Iwona Czarcińska, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, redaktorka wydawnictwa Soli Deo, i świadek, który współpracował z kard. Wyszyńskim.

- Ks. prymas Wyszyński jest patronem ponad 300 szkół w Polsce. To świadczy z jednej strony o jego popularności, ale jest również wyzwaniem, by coraz lepiej poznawać osobę i dzieło kard. Wyszyńskiego. Sądzę, że można to robić w oparciu o ABC Społecznej Krucjaty Miłości, które jest do przyjęcia przez wszystkich. Szanuj każdego człowieka, myśl dobrze o wszystkich, mów życzliwie o drugich, rozmawiaj z każdym człowiekiem, przebaczaj, działaj na korzyść bliźniego, czynnie współczuj w cierpieniu, pracuj rzetelnie, włącz się w społeczną pomoc bliźnim… To są zasady, wezwania, które może realizować każdy, zwłaszcza młody człowiek, który przygotowuje się w szkole do dorosłego życia w społeczeństwie - podkreśla I. Czarcińska, która również wystąpiła podczas konferencji.

W konferencji wzięły udział opiekunki Szkolnych Kół Caritas: Danuta Cybura, Magdalena Bednarek i Agata Polek.   W konferencji wzięły udział opiekunki Szkolnych Kół Caritas: Danuta Cybura, Magdalena Bednarek i Agata Polek.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wzięli w niej udział przedstawciele Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wicedyrektor tej instytucji ks. Krzysztof Majerczak mówił o idei, działalności i wypływie Szkolnych Kół Caritas na wychowanie dzieci i młodzieży. Z jego wystąpieniem współbrzmiał głos nauczycielek prowadzących takie koła w swoich szkołach.

Agata Polek, nauczyciel religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie, opiekunka Szkolnego Koła Caritas, podkreśla, że istnieje ścisły związek między kard. Wyszyńskim a działalnością SKC. - Kard. Wyszyński mawiał, że czas to miłość. Caritas to nic innego jak świadczenie miłości wszystkim, którzy jej potrzebują. Nasze koło działające w szkole podstawowej nr 17 w Tarnowie realizuje motto Prymasa odwiedzając m.in. mieszkańców domu opieki, a także domu księży emerytów w Tarnowie - mówi pani Agata.

Magdalena Bednarek, obecnie dyrektor przedszkola w Tymowej, od 15 lat opiekuje się SKC w tamtejszej szkole podstawowej. - Młodzi bardzo uwrażliwili się na drugiego człowieka. Mimo pandemii chcieli dotrzeć do potrzebujących. Sami podkreślają, że spotkania z osobami samotnymi, starszymi, chorymi, to dla nich niezwykle cenne chwile. W czasie pandemii sami zorganizowali akcję wdzięczności medykom, dla których piekli ciasto. Zapisują się do SKC od piątej klasy, ale już młodsze dzieci chciałyby pomagać - mówi pani Magdalena.

Danuta Cybura opiekująca się SKC w Łapczycy dodaje, że działalność SKC ma najpierw lokalny charakter, ponieważ młodzi wolontariusze organizują różne akcje charytatywne w swojej miejscowości i szkole. - Włączamy się także w akcje regionalne, ogólnopolskie i misyjne na rzecz dzieci na Kubie czy na Kresach. Działalność w SKC ma bardzo dobroczynny wpływ na dzieci i młodzież. Uczy ich empatii, którą zachowują w sobie na długie lata. Wiem, że absolwenci naszej szkoły, którzy należeli do SKC, również w nowych środowiskach angażują się w wolontariat. Zasiane ziarno dobroci rozkwita i owocuje, co bardzo cieszy - podkreśla pani Danuta.

Konferencja o kard. Wyszyńskim to druga już inicjatywa MCDN w Tarnowie i Wydziału Katechetycznego poświęcona Prymasowi Tysiąclecia. W czerwcu odbyła się gala podsumowująca konkurs dla dzieci i młodzieży „Największa miłość to Polska”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy