- Wiele na to wskazuje, że należycie do pokolenia, które będzie doświadczało obojętności, wrogości, a nawet nienawiści wobec wiary i Kościoła - mówił do nowych lektorów ks. inf. Adam Kokoszka.
Dzisiaj w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie ks. inf. Adam Kokoszka udzielił błogosławieństwa nowym lektorom dekanatu Tarnów-Południe. Kurs, który koordynował dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Zbigniew Kmiecik, ukończyło 32 chłopaków z parafii tego dekanatu.
Kurs koordynował dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Zbigniew Kmiecik. Beata Malec-Suwara /Foto GośćKsiądz infułat Adam Kokoszka mówił do nowych lektorów, nawiązując do słów Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, że czeka na nich od dziś podwójne zadanie - głoszenie słowa Bożego i dawanie o nim świadectwa.
- Jako lektorzy będziecie proklamować, czyli ogłaszać słowo Boże ludziom, którzy przyjdą do kościoła, aby się modlić. Będziecie to czynić jak uczniowie Pana Jezusa, o których mówi Ewangelia, w niełatwych okolicznościach. Wiele na to wskazuje, że należycie do pokolenia, które będzie doświadczało obojętności, wrogości, a nawet nienawiści wobec wiary i Kościoła. Tej nienawiści wobec wiary i Kościoła doświadczyło pięciu dzisiejszych męczenników, których wspominamy dzisiaj w liturgii - mówił ksiądz infułat.
Tłumaczył, że w takiej rzeczywistości będą musieli się odnaleźć jako lektorzy. - Pan Bóg będzie wymagał od was odwagi i coraz większego zaangażowania się w służbę przy ołtarzu, solidnego przygotowywania liturgii, zwłaszcza czytań tekstów Pisma Świętego, tak, aby uczestnicy liturgii słyszeli i rozumieli czytane przez was słowo samego Boga - mówił, przypominając, że słowo Boże ma moc przemieniającą, upodabnia do treści, którą zawiera, czyni lepszym, ostrzega i uodparnia przed złem w myśl zasady: "Kto z kim przestaje, takim się staje". - Niech zatem przemienia najpierw was - dodał.
Nowi lektorzy dekanatu Tarnów-Południe. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Drodzy bracia, będzie to dla was sposobność do składania świadectwa - mówił główny celebrans uroczystości słowami z dzisiejszej Ewangelii. - Bycie lektorem będzie dla was sposobnością nie tylko do głoszenia, ale także składania świadectwa, a zatem będziecie głosić i świadczyć. Posługa lektorska nie kończy się w murach kościoła, wraz z zakończeniem liturgii. Lektorem jest się zawsze i wszędzie - przypominał kapłan, tłumacząc, że nie może być rozdźwięku między słowem czytanym przez nich w kościele a tym wypowiadanym poza jego murami.
Lektorzy otrzymali dyplomy i legitymacje. Beata Malec-Suwara /Foto GośćNowi lektorzy przygotowywali się do pełnienia tej funkcji podczas kursu, który w tym dekanacie odbywa się raz do roku. Składa się na niego pięć spotkań obejmujących formację biblijną, liturgiczną, a także ćwiczenia z dykcji. W przeprowadzeniu zajęć dekanalnemu duszpasterzowi LSO pomagali ceremoniarze i polonistka.