Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne także Akcji Katolickiej. Pośmiertnie wysokie państwowe odznaczenie otrzymał jej pierwszy dyrektor.
Na swoje święto do tarnowskiej katedry przyjechało wielu członków AK z całej diecezji.
- Dzisiejsza uroczystość jest wielowymiarowa. Akcja Katolicka cieszy się odznaczeniem, jakie Prezydent RP pośmiertnie przyznał ks. bp. Karolowi Pękali, które dziś zostanie wręczone w rodzinie. Biskup Pękala w 1933 roku został pierwszym dyrektorem Akcji Katolickiej, a potem na szczeblu ogólnopolskim zakładał placówki Caritas służące pomocą najuboższym. Dziś jako Akcja Katolicka chcemy w parafiach zainicjować sztafetę modlitwy w intencji Ojczyzny i o pokojowe rozwiązanie kryzysu na naszej wschodniej granicy - mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. dr hab. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji katolickiej Diecezji Tarnowskiej.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Prezydent RP przyznał bp. Karolowi Pękali. Po Mszy św. medal wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz przekazał pani Annie, córce brata bp Karola Pękali. - Stryjek zawsze chciał, by do Akcji Katolickiej wstępowała polska inteligencja. W tym dniu święta Akcji Katolickiej chciałabym to przypomnieć. Wspomnę jeszcze zdanie pewnego młodego księdza, który pisał pracę o bp Karolu Pękali, który powiedział mi kiedyś, że chciałby być jak stryj, który miał zawsze wiele pomysłów na to, co robić w Kościele, jak pomagać - mówiła pani Anna.
Przed Mszą św. odbyła się sesja Akcji Katolickiej, w czasie której bp Karol Pękala pokazany został jako kapłan miłujący Kościół i Polskę, a także propagator aktywności ludzi świeckich. Szczególnym rysem osobowości bp. Pękali była jego szeroka i wielopłaszczyznowa działalność charytatywna. Bp Pękala jako ksiądz był sekretarzem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej Diecezji Tarnowskiej, zaś w 1933 roku został sekretarzem generalnym Akcji Katolickiej w Polsce.
- Siostry i bracia! Mamy podwójne obywatelstwo. Jesteśmy obywatelami polskimi, ale miejmy świadomość, że każdy każda z nas mocą sakramentu Chrztu świętego jest też obywatelem Królestwa Bożego. Warto o tym na co dzień pamiętać i o tym, gdzie jest też nasza ojczyzna. Gdy modlimy się „Przyjdź Królestwo Twoje” prośmy przede wszystkim o to, by ono zamieszkało w nas samych. Błagajmy Boga, by Jego królestwo, królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju urzeczywistniało się w naszej ojczyźnie i na całym świecie. Króluj nam Chryste! - mówił w homilii bp Andrzej Jeż.