Nowy numer 48/2021 Archiwum

Czy człowiek jest istotą duchową?

Odpowiedzi udzielą prelegenci ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez WTST UPJPII w Krakowie, Katedrę Filozofii i Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

W auli WSD w Tarnowie odbędzie się 4 grudnia ogólnopolska konferencja „Człowiek istotą duchową”.

– Konferencja dedykowana będzie ks. prof. Michałowi Hellerowi z okazji 85. rocznicy jego urodzin – mówi ks. dr Tomasz Maziarka.

Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpi jubilat ks. prof. Heller z wykładem „Czy materia istnieje?”. – Często mówi się, że fizyka jest nauką o materii, a więc materia istnieje. Ale jeżeli zgodzić się, że pojęcia fizyczne to takie pojęcia, które odnoszą się do czegoś, co da się zmierzyć, to pojęcie materii nie jest pojęciem fizycznym, bo nie ma jednostek materii. Pojecie materii ma także własną genezę filozoficzną, obrosło ono wieloma odniesieniami do filozofii. Prześledzenie tej genezy i tych odniesień jest wielce pouczające – zapowiada swój wykład ks. Heller.

Dr hab. Andrzej Wiśniewski prof. UWr zapozna swoich słuchaczy z tematem „Początki myślenia symbolicznego ludzi archaicznych” podkreślając, że myślenie symboliczne nie jest wyłącznie domeną Homo sapiens.

Z kolei prof. dr hab. Urszula Żegień z UMK w Toruniu przedstawi temat „Samoświadomość i samowiedza drogą do odkrycia duchowego wymiaru człowieka”.

Czy psychiatra leczy duszę? Odpowiedź na to pytanie przedstawi prof. dr hab. med. Dominika Dudek z UJ. – Jako psychiatrzy czujemy, że mózg jest bezwzględnie konieczny, ale nie wystarczający dla wyjaśnienia wszystkich fizjologicznych i psychologicznych właściwości, które czynią z nas niepowtarzalne jednostki – podkreśla naukowiec.

O tym, co na temat duszy mówią neurobiologowie i filozofowie, powie ks. dr Tomasz Maziarka z WTST UPJPII w Krakowie.

Z kolei prof. dr hab. Jacek Wojtysiak z KUL-u przedstawi argumentację za istnieniem duszy ludzkiej odwołując się do Platona i innych filozofów bazujących na greckim myślicielu.

Ostatni wykład będzie poświęcony biblijnej wizji człowieka. Temat przedstawi dr hab. Marcin Majewski z UPJPII w Krakowie.

Konferencja rozpocznie się 4 grudnia w auli św. Jana Pawła II w Tarnowie (ul. Piłsudskiego 6) o godz. 8.30. Wstęp jest wolny. Dla chętnych zostanie zrealizowana transmisja na kanale YT. Link do transmisji znajdziecie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama