W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie 27 listopada odbyła się IV Sesja Plenarna.
W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, które - jak zauważył we wstępie do obrad synodalnych biskup tarnowski Andrzej Jeż - jest miejscem, z którego synod wyruszył, 27 listopada odbyła się IV Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas niej podjęto głosowanie nad dwoma dokumentami synodalnymi: "Dobra kultury diecezji tarnowskiej. Wartość, znaczenie, ochrona" oraz "Przepowiadanie Słowa Bożego w diecezji tarnowskiej". Oba zostały przyjęte większością głosów członków synodu. W diecezji zmienią wiele.
Otwarcie IV Sesji Plenarnej rozpoczęło się od liturgii, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJak tłumaczył ks. Jacek Nowak, przewodniczący Komisji Synodalnej ds. Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej, opracowany przez nią i przyjęty dziś dokument to swoisty raport o dobrach kultury naszej diecezji. - Mieliśmy świadomość, że to dziedzictwo w obliczu szalonych zmian społecznych, gospodarczych, kulturowych jest dzisiaj bardzo zagrożone, a jego utrwalenie jest niemal konieczne. Mówiąc bez patosu, to jest zobowiązanie chwili, to jest obowiązek nas wszystkich - apelował.
Jak tłumaczył ks. Jacek Nowak, przewodniczący Komisji Synodalnej ds. Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej, opracowany przez nią i przyjęty dziś dokument to swoisty raport o dobrach kultury naszej diecezji. Beata Malec-Suwara /Foto GośćWszystkie ustalenia w tym dokumencie zmierzają do tego, abyśmy wszyscy razem - zarówno duchowni, jak i wierni świeccy diecezji tarnowskiej - stawali się coraz bardziej świadomi znaczenia historycznego i artystycznego dziedzictwa tarnowskiego Kościoła. Dlatego w jednym z punktów dokument proponuje się powstanie sieci parafialnych i klasztornych muzeów oraz izb pamięci. - Pewien świat odchodzi. Ta sytuacja wymaga pośpiechu - zauważył przewodniczący komisji.
Obszerny dokument zapowiada także m.in. powstanie oddzielnej instrukcji dotyczącej zasad, którym podlegać będą budowy nowych kościołów w diecezji tarnowskiej oraz umieszczanie dzieł sztuki w miejscach świętych. Od ich twórców wymaga się, by byli nie tylko artystami, ale także posiadali kompetencje i wiedzę dotyczącą Kościoła, by byli świadkami wiary.
Z kolei dokument dotyczący przepowiadania słowa Bożego w diecezji tarnowskiej przedstawił ks. Michał Dąbrówka, przewodniczący synodalnej Komisji ds. Ewangelizacji. Przypominając o tym, że "wiara rodzi się ze słuchania", mówił, że jeśli jakość głoszonego słowa Bożego będzie byle jaka, to i byle jaka będzie nasza wiara albo w ogóle jej nie będzie. Wyliczał ogrom wyzwań, jakie stoją przed posługą głoszenia słowa Bożego dzisiaj, łącznie z apelem o nieustanne podnoszenie jego jakości. W tym kontekście dokument m.in. nakłada na kapłanów do piątego roku kapłaństwa obowiązek pisania pełnych tekstów homilii oraz kazań, a wszyscy inni kapłani powinni pisać przynajmniej ich konspekty. Dokument także stanowczo zabrania odczytywania na ambonie cudzych homilii i kazań.
Dokument dotyczący przepowiadania słowa Bożego w diecezji tarnowskiej przedstawił ks. Michał Dąbrówka, przewodniczący synodalnej Komisji ds. Ewangelizacji. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Wszelkie przepowiadanie powinno karmić się Pismem Świętym, a także cechować się całkowitą zgodnością z nauczaniem Kościoła, który jest stróżem prawdy objawionej - przypomniał ks. Michał Dąbrówka.
Dokument omawia liczne formy przepowiadania, najwięcej miejsca poświęcono w nim homilii, która stanowi integralną część liturgii i - jak zauważył ks. Michał Dąbrówka - sama jest aktem liturgicznym. To z takiego punktu wyjścia wynika wiele zmian, jakie dokument wprowadza w praktykę głoszenia homilii w kościołach diecezji tarnowskiej.
- Nie można w czasie liturgii, a zatem i w czasie homilii odtwarzać materiałów dźwiękowych i filmowych, gdyż są one obce duchowi liturgii - zauważył ks. Michał Dąbrówka w kontekście zbliżających się Rorat.