Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nie żyje ks. Franciszek Hanek

W wieku 100 lat życia i 70 lat kapłaństwa zmarł ks. Franciszek Hanek, rezydent przy bazylice pw. św. Mateusza w Mielcu.

Ksiądz Franciszek Hanek zmarł 7 grudnia. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 12 grudnia (niedziela) o godz. 14 w bazylice mniejszej w Mielcu, a następnie ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

 Franciszek Hanek urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu jako syn Stanisława i Julii z domu Krużel. W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał także do oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, w którym pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. W 1945 roku złożył egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, po czym, przez dwa lata, studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1947 rozpoczął studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie po ich ukończeniu przyjął święcenia kapłańskie 3 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Był kapłanem archidiecezji wrocaławskiej.

Jako wikariusz pracował w Bolesławcu (1951-1953) oraz w parafii pw. św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu (1953). Urząd proboszcza pełnił w następujących parafiach: Szewce - św. Anny (1953-1956), Łosiów - św. Jana Chrzciciela (1956-1971) oraz Kostomłoty - Podwyższenia Krzyża Świętego (1971-1996). W roku 1996 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w charakterze rezydenta w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu.

W roku 2021 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

O księdzu Hanku pisaliśmy m.in. z okazji jego setnych urodzin w tekście: NIE MIAŁEM CZASU NA CHOROWANIE.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy