Nowy numer 26/2022 Archiwum

Zawada. Statuetki wdzięczności

Zostały wręczone rodzinnej parafii i rodzonym braciom bł. Zbigniewa Strzałkowskiego na zakończenie obchodów jego 30. urodzin dla nieba.

Na zakończenie obchodów 30. urodzin dla nieba o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka prowincjał franciszkanów z Krakowa w imieniu wszystkich braci z prowincji wręczył parafiom i rodzinom, z których wywodzili się błogosławieni misjonarze-męczennicy, pamiątkowe statuetki wdzięczności. Uroczystości miały miejsce w Zawadzie k. Tarnowa i w Łękawicy k. Żywca w niedzielę 19 grudnia 2021 r.

Statuetki z napisami „Na cześć Boga i ludzi w 30-lecie narodzin dla nieba bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego” odebrał m.in. zawadzki proboszcz ks. Adam Wyrwa oraz rodzeni bracia bł. Zbigniewa - Bogdan i Andrzej Strzałkowscy.

- Bł. Zbigniew i bł. Michał byli ludźmi głęboko wierzącymi. To dzięki wierze, jaką wynieśli z domów rodzinnych, umacnianych w parafiach, w których wzrastali, usłyszeli głos powołania zakonnego, kapłańskiego i misyjnego - podkreślał podczas okolicznościowych kazań prowincjał o. Marian Gołąb.

- My, franciszkanie, przyjeżdżamy do Zawady jak do ziemi świętej, bo to ona została naznaczona tak ważną dla naszego zakonu i prowincji postacią o. Zbigniewa Strzałkowskiego - mówił ojciec prowincjał.

Zobacz film z tego wydarzenia:

Minister prowincjalny przekonywał, że po beatyfikacji męczenników, która miała miejsce w 2015 r., ich misja się nie skończyła, a wręcz przeciwnie, rozszerzyła się na cały świat. „Po trzydziestu latach od ich męczeńskiej śmierci relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, czyli cząstki z ich ciał, znajdują się w 447 miejscach na całym świecie, w samej Polsce – w 288 miejscach” - wyliczał.

Do tej pory franciszkanie przekazali też wiernym 443 tys. obrazków i 79 tys. różańców z ich relikwiami II stopnia (fragmenty ich ubrań). Zakonnicy ponadto przeprowadzali 430 misyjnych dni męczenników w kraju i zagranicą (Anglia, Włochy, USA, Belgia, Francja, Szwecja, Węgry, Słowacja, Holandia, Niemcy, Rosja, Rwanda) i wydali 22 tys. książek o męczennikach.

Więcej na ten temat przeczytaj na stronie: meczennicy.franciszkanie.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama