Nowy numer 3/2022 Archiwum

Diecezja tarnowska. Dołącz do drużyny!

Wspólnoty diecezjalne jednoczą siły, by szkolić liderów jak nigdy dotąd. - Chcemy bomby - mówią młodzi.

Trzon programu Młodzieżowej Szkoły Animatora prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej jest ten sam, ale jednak sporo się zmieni. - W tym roku chcemy bomby, która obudzi nas z uśpienia po pandemii, kiedy wiele grup upadło, skurczyło się lub nastąpiła w nich drastyczna wymiana pokoleń. Razem z Młodymi na Progu stwierdziliśmy, że MSA jest na tyle dobrym narzędziem, że wystarczy jednie to, co jest, ulepszyć i rozszerzyć. To dlatego łączymy siły i organizujemy MSA właściwie z każdą grupą zrzeszającą młodych na terenie diecezji tarnowskiej: Młodymi na Progu, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Ruchem Światło-Życie, Grupami Apostolskimi - zauważa Dominika Kukułka ze sztabu MSA. 

- Zazwyczaj każdy sobie rzepkę skrobie w tych różnych wspólnotach, grupach, stowarzyszeniach, a de facto robimy to samo, zwłaszcza że mamy ten sam cel. Jako wspólnoty mamy różne charyzmaty, ale młodzi, którzy je tworzą, mają podobne potrzeby. Jedno wspólne szkolenie liderów tych grup, w które włożymy wspólnie więcej wysiłku, da nam lepsze efekty - zauważa Adam Sołtys z Wadowic Górnych, dziś już działający w KSM Polska.

- Przeważnie, kiedy mówimy o jakiś grupach, to z reguły widzimy to, co nas różni, a mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele tak naprawdę nas łączy. Wszyscy jesteśmy młodymi ludźmi, którzy chcą coś robić i działać na chwałę Pana. To są potężne i wystarczające argumenty, żeby współpracować. Chcemy skupić się na tym, że choć idziemy różnymi drogami, to wszyscy w jedną stronę. Szkoleniem chcemy pomóc iść, nie pokazywać drogi samej w sobie, ale pomóc iść - dopowiada Dominika.

- To dlatego w filmie promującym tegoroczną MSA tak śmiało nawiązaliśmy do Drużyny Pierścienia, którą tworzą różniące się między sobą elfy, hobbity, krasnoludy, ale łączy ich jeden cel i wspólna droga, którą przemierzają. Chcemy stworzyć takie środowisko, które będzie się dzielić i wspierać swoimi umiejętnościami - dodaje Adam, autor filmu.

MSA powraca! - Dołącz do Drużyny Animatorów!
Młodzieżowa Szkoła Animatora

To dlatego poszczególne panele Młodzieżowej Szkoły Animatora Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży poprowadzi we współpracy z Młodymi na Progu czy Liturgiczną Służbą Ołtarza. - Zawsze w naszym programie był cały panel poświęcony liturgii, ale teraz mocniej angażując LSO, możemy podwyższyć ten poziom. Chcieliśmy pracować na małych grupach i świadectwach, a Młodzi na Progu na tym bazują i mogą sporo od siebie wnieść - zauważa Adam Sołtys. - Animatorzy, którzy przejdą nasz kurs, będą odsyłani do gotowych materiałów programu duszpasterstwa młodzieży diecezji tarnowskiej "Przejrzyj się", bo skoro działamy w jednym teamie, w jednej drużynie, to chcemy się nawzajem wspierać i nie marnować tego, co już powstało - dodaje Adam.

Program MSA obejmuje pięć weekendów. Rozpoczyna się rekolekcjami 28-30 stycznia w starosądeckiej "Opoce", które poprowadzą Młodzi na Progu. - To one wskazują na cel, jaki przyświeca każdemu Bożemu animatorowi. Zaczynamy od wzmocnienia więc własnego ducha - tłumaczy Dominika. Kolejne zjazdy odbywające się w każdy pełny ostatni weekend miesiąca dostarczą przyszłym animatorom grup wiedzy na temat tego, jak prowadzić spotkania, jak mówić, by nas słuchano, jak motywować innych, jak organizować zbiórki na działalność, jak się promować w sieci, jak poprowadzić czuwanie, zaangażować się w Mszę św., jak świadczyć.

Udział w MSA stwarza także ogromne możliwości nawiązania współpracy z innymi liderami i współdziałania na poziomie dekanatu, okręgu czy rejonu, ale też wspierania się i dzielenia doświadczeniem. Niejednokrotnie problemy wspólnot są te same, a ich rozwiązanie bywa proste. To także droga dająca siłę osobistego wzrostu. Uczestnicy MSA muszą mieć skończony 16. rok życia. Zapisy trwają do 24 stycznia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy