Nowy numer 17/2024 Archiwum

Koloratka i mundur

Biskup Wiesław Lechowicz dołączy do grona tarnowskich księży, który posługują żołnierzom od lat.

Są tacy, których połączenie koloratki z mundurem nawet i gorszy. Nie od dziś zresztą. Zdarzało się to także w czasie II wojny światowej i zaraz po niej, mając choćby na myśli ocenę działalności na terenie diecezji tarnowskiej śp. ks. Władysława Gurgacza, jezuity, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Wbrew woli zakonu zdecydował się służyć tym, którzy o wolną Polskę walczyli. Doskonale rozumiał, że na froncie toczy się także walka o ich dusze. Spowiadał, odprawiał dla nich Msze św., namaszczał, tłumaczył moralne i etyczne dylematy.

Na tym w gruncie rzeczy posługa kapelanów wojskowych polega do dziś. - Kapłan zawsze powinien być blisko ludzi. Żołnierzom, którzy znajdują się zazwyczaj w miejscu jakiegoś konfliktu, wojny, nie brakuje po pierwsze dylematów związanych z moralną oceną danej sytuacji i kapelan jest tym, który odpowiada na te pytania. Realne problemy, z jakimi mierzą się żołnierze, spowodowane są ponadto rozłąką z rodziną. Księża nie mogą zdystansować się wobec nich, bo ci ludzie potrzebują Pana Boga - tłumaczy ks. ppor. Marcin Krępa, kapelan 33. Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy.

Mianowany przez papieża Franciszka na nowego biskupa polowego Wojska Polskiego pochodzący z diecezji tarnowskiej bp Wiesław Lechowicz dołączy do grona tych tarnowskich księży, którzy żołnierzom i w wojsku posługują od lat. Trzeba zaznaczyć, że od 1991 roku, a więc od odnowienia Ordynariatu Polowego tarnowscy księża pełnią bądź pełnili w nim znaczące role.

Wystarczy choćby wspomnieć śp. ks. prał. płk. Tadeusza Dłubacza, kapelana i żołnierza Ordynariatu Polowego WP, pierwszego proboszcza katedry polowej WP, a także dziekana Warszawskiego Okręgu Wojskowego. On także tworzył od podstaw Caritas Ordynariatu Polowego. Osobiście organizował, a potem konwojował transporty z pomocą humanitarną dla ludności w rejony walk na Bałkanach, niósł pomoc powodzianom w Polsce południowej w 1997 roku i na Ukrainie. Dostarczał dary najbardziej potrzebującym na Litwie i Białorusi. Wiele z tych dzieł, pod które ks. Tadeusz kładł fundamenty, przetrwało do dziś.

Ks. Tadeusz Dłubacz zmarł nagle 4 lipca 1999 roku, w wieku niespełna 53 lat. Uroczystościom pogrzebowym zarówno w Warszawie, jak i w jego rodzinnej Moszczenicy towarzyszyły setki osób cywilnych i rzesze żołnierzy z wielu garnizonów. Był zawsze blisko ludzi, nic więc dziwnego, że i oni chcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze. U podstaw jego grobu na cmentarzu parafialnym w Starym Sączu wyryto słowa: „Tyle się Boga ludziom daje, ile się w sercu ma”. W 2008 roku przy Ołtarzu Papieskim na starosądeckich błoniach zainaugurowało działalność Stowarzyszenie Przyjaciół im. ks. prałata płk Tadeusza Dłubacza „Memoria et Bonum”. Dwie szkoły na terenie diecezji tarnowskiej - jedna w Sufczynie, druga w Moszczenicy - noszą jego imię.

Posługę kapelana w ordynariacie polowym pełnił od 1993 roku pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. płk January Wątroba. W 2004 roku został nawet administratorem ordynariatu polowego Wojska Polskiego. Z naszej diecezji pochodzi również ks. kmdr Bogusław Wrona, były dziekan Marynarki Wojennej. Rodem z Tarnowa jest ks. prał. płk Janusz Radzik - obecny dziekan Dekanatu Sił Powietrznych. Wreszcie trudno choćby nie wspomnieć o ks. prał. płk. Straży Granicznej Zbigniewie Kępie, który jest rzecznikiem prasowym Ordynariatu Polowego, a także duszpasterzem osób pokrzywdzonych, ich rodzin oraz wspólnot zranionych przestępstwem. Jest autorem wielu książek i artykułów dotyczących duszpasterstwa wojskowego.

Wśród tarnowskiego duchowieństwa nie brak księży, którzy pełnili swoją posługę również na misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Rumunii, Estonii i na Sycylii, a wśród nich to m.in. ks. płk Waldemar Rawiński czy ks. por. Rafał Daniec. Obecnie posługę kapelanów w Ordynariacie Polowym pełnią pochodzący z naszej diecezji ks. ppor. Albert Adamczyk, ks. por. Rafał Daniec, ks. płk prał. kan. dr SG Zbigniew Kępa, ks. mjr Włodzimierz Skoczeń, ks. kan. mjr dr Władysław Adamczyk oraz ks. mjr Michał Zieliński.

Ponadto kurs oficerski ukończyli m.in. ks. ppor. Marcin Krępa, ks. Tomasz Janik, ks. Tomasz Szewczyk i ks. Mateusz Norek. Trzech z nich to rezerwiści. Ks. ppor. Marcin Krępa jest kapelanem 33. Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy