Nowy numer 17/2024 Archiwum

Z Zalasowej do Oświęcimia przejdź do galerii

Grupa mężczyzn z opiekunem ks. Bartłomiejem Wilkoszem modliła się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w niemieckim obozie koncentracyjnym.

W sobotę 22 stycznia grupa 12 mężczyzn z parafii w Zalasowej odbyła pielgrzymkę do Oświęcimia.

Głównym celem podróży była droga krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Medytacje oświęcimskiej drogi krzyżowej, ułożone przez ks. dr. Manfreda Deselaersa, poprowadziły zalasowskich pątników duchową drogą setek tysięcy ofiar, które zginęły w Auschwitz - Birkenau.

Via dolorosa  

W parafii św. Jana Ewangelisty w Zalasowej działa od ponad roku grupa mężczyzn, którzy wyszli z inicjatywą wytyczenia, wzdłuż granic swojej parafii drogi krzyżowej. Inicjatorzy zalasowkiej drogi krzyżowej już od kilku lat podejmują wyzwania Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w różnych miejscach. Były wyjazdy do Kalwarii Zebrzydowskiej, była droga krzyżowa na Liwocz. W 2021 roku podczas uroczystego nabożeństwa proboszcz zalasowskiej parafii ksiądz Stanisław Kurczab poświęcił przygotowane przez parafian krzyże. Od tej pory wokół Zalasowej rozciąga się niezwykła droga, która z jednej strony pozwala wejść w misterium cierpienia naszego Zbawiciela idącego jako skazaniec na Golgotę, zaś z drugiej strony broni, aby zło nie miało wstępu na teren parafii.

Męska formacja

Od września do grudnia 2021 roku mężczyźni z Zalasowej wraz z księdzem wikariuszem Bartłomiejem Wilkoszem odbyli cykl spotkań formacyjnych opartych na materiałach zawartych w projekcie duszpasterskim rodem z Francji o nazwie Newpastoral, który polega na tworzeniu w parafii małych grup domowych. Prezesem stowarzyszenia Newpastoral jest ks. Bogusław Brzyś, który oparł całe przedsięwzięcie na dwóch biblijnych tekstach: "Przykazanie nowe daję wam, abyście miłowali jedni drugich, jak ja was umiłowałem" (J 13, 34), oraz na tzw. wielkim nakazie misyjnym z Ewangelii św. Mateusza -  Mt 28, 18-20. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, każda parafia jest powołana do realizacji tych dwóch wielkich nakazów biblijnych. Ponadto małe parafialne grupy domowe są jednym ze sposobów wypełnienia tej misji. Mężczyźni z Zalasowej w ciągu czterech miesięcy odbyli 6 spotkań z serii 6 ważnych pytań. Zmierzyli się wówczas z takimi kwestiami, jak: sens ludzkiego istnienia, potrzeba przebaczenia, dostrzeżenie Bożej opieki w codzienności.

Droga krzyżowa w obozie

Spotkania małych grup parafialnych zaprowadziły mężczyzn z Zalasowej do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Tam spotkali się oni z księdzem Manfredem Deselaers, który od 30 lat współpracuje z archidiecezją krakowską i jest ekspertem w dziedzinie teologii związanej z pytaniami, jakie rodziły się i rodzą po miażdżącym doświadczeniu Auschwitz. W pierwszej części pielgrzymki mężczyźni wzięli udział w Mszy świętej oraz rozmowie z księdzem Manfredem. Następnie grupa przejechała do Birkenau, gdzie odbyła się droga krzyżowa. W rozważaniach oświęcimskiej drogi krzyżowej czytamy: „Wierzyć w Auschwitz znaczy nieustannie szukać sensu wiary. […] Chcemy, by ta droga krzyżowa była dla nas poszukiwaniem Boga i odkrywaniem godności człowieka”. Dla mężczyzn z Zalasowej droga krzyżowa na terenie byłego obozu była kolejnym etapem w wędrówce na ścieżkach odkrywania wiary. Nie był to etap ostatni.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy