Z inicjatywy ks. Łukasza Kity rozpoczął się w parafii i dekanacie cykl spotkań poświęconych różnym zagrożeniom.
W sobotę 5 marca w kościele parafialnym w Tęgoborzy, po nabożeństwie pierwszosobotnim, odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu cyfrowemu dzieci i młodzieży.
- Jako duszpasterze zauważyliśmy, że negatywnym skutkiem pandemii i, niezamierzonym przecież efektem nauki online, stało się uwikłanie dzieci i młodych w uzależnienie od świata wirtualnego, od komputerów, smartfonów i internetu. Postanowiliśmy, we współpracy z gminą, oraz ze specjalistami i osobami, które mogłyby dać świadectwo wyjścia z nowych i znanych już nałogów, zaprosić młodych z parafii i dekanatu do uczestnictwa w takich spotkaniach - panelach poświęconych bezpieczeństwu w sieci, uzależnieniom od alkoholu i narkotyków oraz zagrożeniom duchowym - mówi duszpasterz.
Ks. Łukasz we współpracy z gminą i specjalistami zaprasza na cztery panele poświęcone zagrożeniom ludzi młodych.Gośćmi pierwszego panelu poświęconego bezpieczeństwu młodych w sieci byli Bernadetta Połomska, ministerialna edukatorka ds. bezpieczeństwa cyfrowego, oraz mł. asp. Radosław Koział z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Miejskiej w Nowym Sączu.
Spotkanie w kościele w Tęgoborzy.Bernadetta Połomska zwraca uwagę, że każdy, kto posługuje się dzisiaj zwłaszcza smartfonem, powinien zrobić sobie „smartfonowy rachunek sumienia”. - Jego efektem ma być lepsze poznanie siebie, tego, cod dzieje się ze mną, jeśli w sposób niekontrolowany korzystam z tego środka komunikacji i obecności w wirtualnym świecie. Konieczna jest tak zwana cyfrowa higiena, dzięki której smartfon przestanie być ciągle pod ręką. Kolejnym krokiem, jeśli stwierdziliśmy niepokojące objawy uzależnienia, musi być cyfrowy detoks - mówi edukatorka.