Dominika Materowska z Jodłowej wygrała diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej.
W diecezjalnym finale wzięło udział 64 uczestników z 37 szkół średnich w diecezji, w których odbył się etap szkolny. W tym szkolnym etapie wzięło udział prawie 500 uczestników. Temat tegoroczny olimpiady jest związany z tajemnicą Miłosierdzia Bożego i trzeba wykazać się naprawdę rozległą wiedzą, żeby liczyć na dobry wynik - mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej Kurii.
Tym ciekawiej wygląda fakt, że, jak mówi ks. dr Andrzej Jasnos, wizytator diecezjalny nauki religii, wyniki etapu szkolnego właściwie ze wszystkich szkół wypadły naprawdę bardzo dobrze. - A test wcale nie był łatwy i patrząc na te pytania mieliśmy wrażenie, że nawet ci, którzy na co dzień zajmują się teologią mieliby problem z odpowiedzią ad hoc na niektóre pytania – przyznaje ks. Jasnos.
W dużej liczbie uczestników olimpiady, w ich świetnym przygotowaniu widać zarówno pracę katechetów, jak i przyjazny dla teologii i religii klimat w domu. - Teologię można uprawiać teoretycznie, ale dla człowieka wierzącego ma ona praktyczny sens. Są pytania na finałowym teście, na które łatwiej będzie odpowiedzieć osobie uczestniczącej w życiu Kościoła - przyznaje ks. Lelito. I to jest trochę tak, że wielu z młodych olimpijczyków traktuje swój udział jako szansę nie tylko na indeks na teologię, bo raczej niewielu z nich studiować będzie tę dziedzinę, ale jako szansę na duchowy rozwój. - Pamiętamy, o czym pisał Jan Paweł II. Wiara i rozum. Dwa płuca. Więc znajomość teologii, jako nauki, może pomóc lepiej, głębiej przeżywać tajemnice wiary, a wiara może będzie szukała swego uzasadnienia w nauce - dodaje ks. Jasnos.
Domina Materowska, zwyciężczyni diecezjalnego finału przyznaje, że teologia pociąga ją, bo jest nauką jak inne, ale zarazem inną od wszystkich. - Poza tym jest to nauka, która jest ściśle związana z życiem osoby wierzącej. Taką jestem, nie wstydzę się Jezusa, i wiara jest dla mnie ważna, a teologia objaśnia mi moją wiarę. Teologia jest dla mnie ważna i ma bardzo praktyczną wartość - mówi. Przyznaje, że mało jest młodych ludzi, których by teologia interesowała. Nie jest to może modne, atrakcyjne, a nawet w środowisku młodych teologia jest passe. Dlatego oprócz dużej wiedzy nie można odmówić uczestnikom olimpiady także odwagi.
Opiekunem i katechetą laureatki jest ks. Jan Maciuszek - Jej zainteresowanie teologią wypływa z głębokiej religijności. Należy do grona osób, które wiedzę widzą praktyczny kontekst tej nauki. W olimpiadzie bierze udział pierwszy raz, ale wcześniej Dominika startowała w konkursach biblijnych. Jest też zaangażowana w życie wspólnoty parafialnej, więc jej start i dobry wynik w olimpiadzie to owoc jej pracy, ale i konsekwencji życiowej i trzymania się obranej drogi - opowiada o laureatce jej katecheta ks. Jan Maciuszek.
Drugie miejsce na etapie diecezjalnym olimpiady zajęła Daniela Augustyn z III LO w Tarnowie (opiekun ks. Marian Kostrzewa), a III miejsce Martyna Kaim z IV LO w Limanowej (opiekun s. Joanna Nowińska).
Laureaci otrzymali indeksy na Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie od dziekana ks. prof. Marka Kluza, a także nagrody rektora WSD ks. Jacka Soprycha, i karty podarunkowe od Wydawnictwa „Biblos”.
Każdy z uczestników otrzymał nagrody sponsorowane przez "Biblos", Radio Dobra Nowina oraz Wydział Katechetyczny tarnowskiej kurii, Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej oraz Wydawnictwo "Jedność".