Jeśli nie uda się znaleźć środków na prace ratujące fundamenty, to być może zabytkowy, gotycki kościółek pw. św. Bartłomieja zniknie z pejzażu zabytków Małopolski.
W 2003 roku, 11 marca, spłonęła więźba dachowa, drewniana wieża kościółka pw. św. Bartłomieja w Zbyszycach.
- Od tego czasu trwają prace konserwatorskie, przywracamy wystrój wewnętrzny. Obecna sytuacja jest jednak katastroficzna jeśli chodzi o same fundamenty i mur okalający kościół - mówił na antenie RDN Małopolska brat Hieronim Majka ze Zgromadzenia Ducha Świętego, które prowadzi miejscową parafię.
Zgromadzenie stara się o różne formy finansowania renowacji świątyni, nawet otrzymuje takie środki, ale nie jest w stanie sięgnąć po możliwe większe środki, bo nie jest w stanie uzbierać wkładu własnego. Parafia w Zbyszycach liczy 30 rodzin, w sumie 170 osób. - Dlatego to wołanie SOS dla Zbyszyc - dodaje brat Hieronim.
Kiedyś Zbyszyce były sporej wielkości miasteczkiem z rynkową zabudową. Miały nawet 2,5 tys. mieszkańców. Rozwijały się z uwagi na dogodne położenie na szlaku handlowym na Węgry. Powódź z 1813 roku zabrała 30 domów. Kolejna, katastrofalna, wydarzyła się w 1934 roku. Definitywnie zdecydowano się wtedy na budowę zbiornika retencyjnego. Napełnianie jeziora zakończyło się w 1943 roku. Dawny rynek i centralna część miasta znalazły się pod taflą wody.
Kwitnące miasto ostatecznie podupadło. Ocalało niewiele, m.in. położony na wzniesieniu zabytkowy kościół oraz dwór dawnych właścicieli z pięknym parkiem. Po wojnie wspólnota parafialna liczyła jeszcze 500 osób. Teraz, jak wspomnieliśmy, tylko 170.
Wspólną troską parafian jest pozyskanie środków na dalszy remont zabytkowego kościółka. To jeden z cenniejszych zabytków architektury sakralnej w okolicy. Gotycka świątynia pochodzi z XV w. To, co wyróżnia kościół to dość dobrze zachowane freski. Udało się je odnowić w prezbiterium. Sporo jest jeszcze do zrobienia i warto się spieszyć bo czas działa w tym wypadku na niekorzyść.
W czasie wiosennych małych podróży warto zajrzeć do Zbyszyc by obejrzeć niezwykłe panoramy Jeziora Rożnowskiego i obejrzeć zabytkowy kościół, którego odrestaurowane wnętrze zachwyca nie tylko znawców. W parafii można też zasięgnąć informacji na temat możliwych form pomocy.